Beş faktör kişilik özelliklerinin mesleki tutum, iş tatmini ve bireysel yenilikçilikle ilişkisi: Aşçılar üzerine bir araştırma
The relationship of five factor personality traits with professional attitude, job satisfaction and individual innovativeness: A research on chefs
  1. Tez No: 823205
  2. Yazar: CEVHER YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ YÜKSEKBİLGİLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın araştırma sahası yiyecek içecek sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin üretim noktasındaki insan kaynağı olan aşçılardır. Yiyecek içecek işletmelerinin başarısında önem arz eden insan kaynağı aşçılar da birbirinden farklı kişilik özelliklerine sahip bireylerden oluşmaktadır. Bu çalışmada yiyecek içecek işletmelerinin insan kaynakları yapısı içerisinde önemli bir role sahip olan aşçıların kişilik özelliklerinin mesleki tutumları, iş tatmin durumları ve bireysel yenilikçilik durumlarıyla ilişkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın temel araştırma sorusu“Aşçıların kişilik özellikleri ile mesleki tutumları, iş tatminleri ve bireysel yenilikçilik durumları arasında bir ilişki var mıdır?”şeklinde ifade edilmiştir. Araştırma sorusuna bağlı olarak geçerlilikleri test edilmek üzere belirlenen hipotezler şu şekildedir; "H1: Aşçıların kişilik özellikleri ile mesleki tutumları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki vardır; H2: Aşçıların kişilik özellikleri ile iş tatminleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki vardır; H3: Aşçıların kişilik özellikleri ile bireysel yenilikçilik durumları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki vardır; H4: Aşçıların mesleki tutum ve iş tatminleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır ve H5: Aşçıların bireysel yenilikçilik durumu ve iş tatmini arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Araştırmada 440 aşçıya anket uygulanmış, toplanan veriler analiz edilmiş ve raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research field of this study is cooks, who are the human resources at the production point of the enterprises operating in the food and beverage sector. Cooks, who are important human resources for the success of food and beverage businesses, are composed of individuals with different personality traits. In this study, it is aimed to determine the relationship between the personality traits of cooks, who have an important role in the human resources structure of food and beverage businesses, and their professional attitudes, job satisfaction and individual innovativeness. The main research question of the study is;“Is there a relationship between the personality traits of cooks and their professional attitudes, job satisfaction and individual innovativeness?”. Depending on the research question, the hypotheses determined to test their validity are as follows; "H1: There is a statistically significant relationship between the personality traits of the cooks and their professional attitudes; H2: There is a statistically significant relationship between the personality traits of the cooks and their job satisfaction; H3: There is a statistically significant relationship between the personality traits of the cooks and their individual innovativeness; H4: There is a statistically significant relationship between the professional attitudes and job satisfaction of the cooks; and H5: There is a statistically significant relationship between the personality traits of the cooks and their individual innovativeness. In the research, a questionnaire was applied to 440 cooks, the collected data were analysed and reported.