Sağlık çalışanlarının motivasyon algısı üzerine biraraştırma: Bir şehir hastanesi örneği
A study on the perception of motivation among healthcare workers: A city hospital example
- Tez No: 823206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı sağlık personelinin motivasyonu ve motivasyon önceliklerinin incelenmesidir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Betimsel tarama modeli kapsamında sağlık çalışanlarına anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul'da bir Şehir Hastanesinde çalışan sağlık personelleri oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi kapsamında 300 sağlık personeline ulaşılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formu demografik özelliklere yönelik sorulardan ve Motivasyon Ölçeği'nden oluşmaktadır. Araştırmada verilerin analiz edilmesi sürecinde SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Motivasyon algısına yönelik tanımlayıcı istatistikler incelenmiştir. Test sonuçlarına göre içsel motivasyon algısı ortalama puanı 4,06±0,56, dışsal motivasyon algısı 3,09±0,70 ve toplam motivasyon algısı 3,57±0,57 olarak belirlenmiştir. Test sonuçlarına göre içsel motivasyon algısı, dışsal motivasyon algısından yüksektir. 56 ve üzeri yaşındaki bireyler en yüksek motivasyon algısına sahipken, 20-35 yaş arasındaki bireyler en düşük motivasyon algısına sahiptir. Hemşireler ve sağlık personelinin motivasyon algıları en düşükken, doktorların, idari personelin ve teknik personelin motivasyon algıları yüksektir. 21 yıl ve üzeri zamandır kurumda çalışan bireylerin en yüksek motivasyon algısına sahip olduğu belirlenmiştir. 21 yıl ve üzeri zamandır meslekte çalışan bireylerin en yüksek motivasyon algısına sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the motivation and motivation priorities of healthcare personnel. A descriptive survey model was used in the study. As part of the descriptive survey model, a questionnaire study was conducted with healthcare workers. The population of the research consists of healthcare personnel working in a City Hospital in Istanbul. A sample of 300 healthcare personnel was reached using a convenience sampling method in the research. A questionnaire form was used to collect data in the research. The questionnaire form consists of questions related to demographic characteristics and the Motivation Scale. In the process of analyzing the data in the research, the SPSS 21 software package was used. Descriptive statistics regarding the perception of motivation were examined. According to the test results, the average score for intrinsic motivation perception was 4.06±0.56, for extrinsic motivation perception was 3.09±0.70, and for total motivation perception was 3.57±0.57. According to the test results, intrinsic motivation perception is higher than extrinsic motivation perception. Individuals aged 56 and above have the highest motivation perception, while individuals aged 20-35 have the lowest motivation perception. Nurses and healthcare personnel have the lowest motivation perceptions, while doctors, administrative staff, and technical personnel have higher motivation perceptions. Individuals who have been working in the institution for 21 years and above have the highest motivation perception. Individuals who have been working in the profession for 21 years and above have the highest motivation perception.