Futbol antrenörlüğü yapan bireylerin liderlik stillerinin belirlenmesi (İstanbul ili örneği)
Specification of leadership styles of soccer coaches (The case of Istanbul province)
  1. Tez No: 823220
  2. Yazar: SERDAR BATUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK METE YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı TÜFAD İstanbul Şubesine bağlı, futbol antrenörlüğü yapan bireylerin liderlik tarzlarını belirlemektir. Araştırmaya TÜFAD İstanbul Şubesine üye, 218 erkek, 2 kadın olmak üzere toplam 220 futbol antrenörü katılmıştır. Çalışmada, Chelledurai ve Saleh tarafından 1980 yılında geliştirilen Spor İçin Liderlik Ölçeği kullanılarak antrenörlerin liderlik tarzları araştırılmıştır. Antrenörlerin liderlik tarzlarını değerlendirmek amacıyla kullanılan bu ölçek, 5 farklı boyut (EÖ-13, DD-9, OD-5 SD-8, OG- 5 ) ve toplamda 40 sorudan oluşmaktadır. Araştırmada, futbol antrenörlerinin katıldığı çalışmanın sonuçlarını değerlendirmek ve analiz etmek için kullanılan kişisel bilgi formu ve spor için liderlik ölçeği verileri incelenmiştir. Ölçeğin 5 farklı boyutundan elde edilen değerler üzerinden analizlerde ilk aşamada güvenilirlik analizi uygulanmış, ikinci aşamada ise verilerin normal dağılıma uygunluğunun belirlenmesinde çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiştir. Araştırmada, antrenörlerin yaş, medeni durum, eğitim durumu, antrenörlük kademesi, futbolculuk deneyimi ve antrenörlük deneyimleriyle ilgili cevaplarına dayanarak, spor için liderlik ölçeği boyutları arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığını belirlemek için Tek Yönlü Varyans Analizi (OneWay ANOVA) yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan futbol antrenörleriyle ilgili çalışma sonuçları, onların Dönüştürücü Liderlik ve Otantik Liderlik tarzlarına daha fazla sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to specify the leadership styles of individuals who are affiliated to TÜFAD (Turkish Soccer Coaches Association)İstanbul Branch and who work as soccer coaches. A total of 220 soccer coaches, 218 of whom were male and 2 of whom were female and all of whom were members of Turkish Soccer Coaches Association, İstanbul Branch, participated in the study. In the study, leadership styles of coaches were investigated by using the Leadership For Sport Scale developed by Chelledurai and Saleh in 1980. This scale, which was used to evaluate the leadership styles of the coaches, consists of 5 different dimensions (EÖ-13, DD-9, OD-5 SD-8, OG-5) and 40 questions. In the study, data from the personal information form and leadership in sport scale that were used to evaluate and analyze the results of the study the football coaches participated were analyzed. Reliability analysis was applied at the first stage in the analysis of the values obtained from the 5 different dimensions of the scale. At the second stage, skewness and kurtosis values were analyzed to determine the suitability of the data for normal distribution. In the study, One Way Analysis of Variance (One Way ANOVA) method was used to determine whether there were significant differences between the dimensions of the leadership for sport scale based on the answers of the coaches about their age, marital status, educational status, coaching rank, soccer playing experience and coaching experience. The results of the research on the football coaches participating in the research reveal that the coaches have Transformational Leadership and Authentic Leadership behaviors.