Bourdieu'nün sınıf yaklaşımı ile Türk sinemasında toplumsal sınıfların temsillerinin analizi (2010-2020)
Analysis of the representations of social classes in Turkish cinema with Bourdieu's class approach (2010-2020)
- Tez No: 823221
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yeni kurulan cumhuriyetin gerçekleştirdiği devrimler ile birlikte Türkiye'de sınıfsal yapı yeniden şekillenmeye ve dönüşmeye başlamıştır. Bu değişimin dinamiklerini kuşkusuz ki siyasi, ekonomik ve kentleşme alanlarında modern anlamda yapılmış olan yenilikler oluşturmaktadır. Bu alanlardaki dönüşümleri incelemek Türkiye'deki sınıfsal yapıyı anlamak açısından önemlidir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk Sinema'sı dönemin tek sinema adamı olan Muhsin Ertuğrul'un ellerinde büyümüştür. 1960'lı yıllara doğru özgün dilini bulan ve toplumsal olanı anlatmaya başlayan sinemamız, o yıllardan itibaren toplumsal yapıyı analiz etmek için bizlere önemli temsiller sunmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'de toplumsal sınıfları, bu sınıfların kültürel değerlerini, birbirlerini olan ilişkilerini, çelişkilerini anlamak için filmlere başvurmak, filmlerin geçtiği dönemin sınıfsal yapısı hakkında bizlere önemli bilgiler verecektir. Sinemadaki sınıf temsillerini, film karakterlerinin sınıfsal konumunu ve birbirleri ile olan ilişkilerini anlayabilmek için Bourdieu'nün sınıf yaklaşımı zengin bir yöntem sunmaktadır. Bu yaklaşım, toplumsal sınıfları sadece ekonomik sermayeye sahip olma durumlarına göre ele kategorize etmez. Bu yaklaşıma göre; toplumsal alan sadece ekonomik alandan ibaret değildir ve 'toplumsal failler' sadece ekonomik sermayeye sahip olma durumlarına göre üst ya da alt sınıfta yer almazlar. Failler ayrıca; kültürel sermaye, toplumsal sermaye ve simgesel sermayeleri ile toplumsal alanda var olurlar ve sermaye türlerine göre farklı farklı alanlarda mücadele ederler. Failler mücadele ettikleri alanlardan etkilenebildikleri gibi etkileyebilme gücüne de sahiptirler. Bourdieu, bu anlayışı ile 'yapısalcılığa' karşı çıkarak birey-toplum karşılıklı etkileşim halinde olan bir toplumsal yapı beliler. Bu çalışmada Bourdieu'nün sınıfsal yaklaşımı kullanılarak Türkiye'deki toplumsal sınıfların temsilleri 2010-2020 yılları arasında çekilmiş üç film aracılığı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the revolution scarried out by the newly established republic, the classs tructure in Turkey began to reshape and transform. Undoubtedly, the dynamics of this change reconstituted by the transformations made in the modern sense in the fields of political, economic and urbanization. Examining the transformations in these areas is important in terms of understanding the class structure in Turkey. In the first years of the Republic, Turkish Cinema grewup in the hands of Muhsin Ertuğrul, the only cinematographer of the period. Our cinema, which established its original language towards the 1960s and started to describe the social, has been presenting important representations to analyze the social structure since those years. In this context, applying to movies in order to understand the social classes in Turkey, the cultural values of these classes, their relations with each other and their contradictions will provide us with important information about the class structure of the period in which the films took place. Bourdieu's class approach offers a rich method in order to understand the class representations in the cinema, the class position of the film characters and their relations with eachother. This approach does not categorize social classes solely on the basis of their possession of economic capital. According to this approach; The social sphere is not just about the economic sphere, and the 'socialagents' are not just either upper or lower class according to their holdings of economic capital. The perpetrators also; they exist in the social field with their cultural capital, social capital and symbolic capital and they struggle in different fields according to the types of capital. As perpetrators can be affected by the areas they struggle with, they also have the power to influence. Witht his understanding, Bourdieu opposes“structuralism”and defines a social structure in which individual-society interacts. In this study, using Bourdieu's class approach, representations of social classes in Turkey were analyzed through three films shot between 2010- 2020.