İnsan kaynakları yönetiminde bilgisayar kullanım alanları ve bir uygulama
Computerization in human resources management and application
- Tez No: 82323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET însan kaynakları yönetimi, işletmenin ürününün bitirmesinden çok, çalışanlarla ilgilenen bölümünü oluşturmaktadır. însan kaynaklarının temel amacı; işgücü kaynağının en biçiminde değerlendirilmesi ve geliştirilmesidir. İşletmelerde bilgisayar kullanım alanlarının genişletilmesi, insan kaynakları yönetimine yönelik uygulamaların da daha etkin gerçekleştirilmesine olanak tanıyacaktır, insan kaynakları yönetiminde bilgisayar kullanım alanlarına yönelimin nedeni; bilgisayarların bilgiyi saklama ve gerektiğinde kullanabilme, mantıksal işlemler yapabilme, değişen koşullara uyabilme, komutlara tepki gösterebilme, yanlışlıkları denetleyebilme özelliklerine sahip olmasıdır. Aynı zamanda bilgisayarlar yönetimin rasyonel olarak karar alabilmesinin olanaksız olduğu durumlarda en iyi ve en doğru çözümü bulmada yardımcı olmaktadır. Bilgisayar kullanımı ile işletmedeki personelin çalışma ve başarısının değerlenmesi daha kolay ve etkin olarak yapılabilir. İnsan kaynakları yönetimi kendi ilgi alanına giren ve işletmenin bütününü etkileyecek stratejik nitelikli kararların alınmasında bilgisayar teknolojisinden yararlanılabilmektedir. Bilgisayar ortamında insan kaynakları yönetimine ilişkin uygulamalar; ilan ve başvuru, personel sistemi, bütçe ve planlama, bordro yönetim ve eğitim olmak üzere beş modülde gerçekleştirilmektedir. Yönetim modülü, kariyer planlama ve performans değerleme işlemlerini de kapsamaktadır. Büyük işletmelerde bu tür işlemlerin bilgisayar yardımı olmaksızın yapılması hem zaman hem de işgücü maliyeti açısından sorunlara yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human resources management, is related with personel department more than manufacturing process of product organization. The main aim of human resources, is to determine and to develop of optimum work force sources. The computer based areas in organizations will be a possible way of application of human resources management effectively. The reasons for using computer in human resource management are as follows;saving information and using it if it is need to, capable of making logical process, to adapting into different surroundings, giving response to orders and controlling mistakes. Moreover, computers help in finding optimum solutions where is impossible to take decisions for the management. The computerization is in organizations provides evaluating personel work and capacity more easily and effectively. Human resources management may also take in to account the computer technology for taking decisions which are very important for the organization at all. The computer based applications in human resources management include five modules. Advertisement, and application, personel system, budged and planning, payroll, management and education. The management module also covers career planning and performance apprasial. 11