Türkiye'deki futbol menajeri profili
Football agent profile in Turkey
- Tez No: 823251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK METE YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Spor kamuoyunda futbol menajerlerinin algılarını belirleyebilmek ve futbolcu-menajer ilişkisinin tespit edilmesi ve başarılı menajerliğin özelliklerini belirlemeye yönelik yapılan çalışmada 17 futbol menajeri ile mülakat yapılmıştır. Katılımcıların 4'ü lise, 11'i üniversite ve 2'si de doktora düzeyinde eğitime sahiplerdir. İki katılımcı hariç spor geçmişine sahip olduğu görülürken, en düşük futbol menajerliği 2 yıl, en yüksek ise 14 yıl olduğu; 3 katılımcının da futbol menajerliği dışında da işe sahip olduğunu ifade etmişlerdir. Katılımcıların futbol menajerliği dışında yapmış oldukları işlerin gayrimenkul yatırım, spor yatırım danışmanlık ve danışmanlık şirketi olduğu görülmüştür. Görüşmeler sonucunda ulaşılmış olan verilerin analizinde betimsel analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Yapılan mülakat sonucunda elde edilen bulgular değerlendirildiğinde çoğu futbol menajerinin menajer yaşının önemli olduğunu; futbol menajerinin futbolcunun kariyer planlamasını oyun stilini ve kapasitesini bilmeli (bilgi ve tecrübesi)ne yönelik yaptığını; çocukluk döneminde“14 yaş ve daha erken”bir zaman diliminde futbolcunun futbol menajeri ile çalışmaya başlaması gerektiğini; futbol menajerinin futbolcu, aile, kulüp iletişimi açısından denge (köprü) iletişim becerilerine sahip olması gerektiği; futbol menajeri olabilmek için“liderlik”özelliği taşıması gerektiği; futbol menajerinin avukatlardan profesyonel destek almasının diğer profesyonel desteklerden daha önemli olduğu; bir futbol menajerinin en olumlu yanının“doğru kariyer planlaması”yapabilmesi iken en olumsuz yönün de“para odaklı olmak”olduğu; Futbolcu menajerini, futbol menajerinin de futbolcuyu seçerken dikkat ettiği“dürüstlük (güvenirlik)”iken menajerin futbolcu seçerken dikkat ettiği özellik ise“futbola dair özellikler”olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca futbol menajerlerinin futbol dünyasına olumlu katkı sağladığı ve futbol menajerlerinin hukuksal bilgiye sahip olması gerektiğini ifade ettikleri görülmüştür. Kulüp menajer ilişkisinde çok eksikliklerin olduğu, kulüp menajer arasında kuralların olması yönünde de bunun esnek bir süreç olduğunu, bu paralelde de kuralların geçerli olamayacağını belirtmişlerdir. Katılımcılar futbol menajerleri ile ilgili medya odaklı tanıtımların olumlu sonuç yaratmadığı, toplumun futbol menajerleri ile ilgili olumlu düşüncelere sahip olmadığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In the study conducted to determine the perceptions of football agents in the sports public, to determine the footballer-agents relationship and to determine the characteristics of successful management, 17 football agents were interviewed. 4 of the participants have high school education, 11 have university education and 2 have doctorate level education. Except for two participants, it is seen that he has a sports background, while the lowest football agent is 2 years and the highest is 14 years; They stated that all 3 participants have jobs other than football agent. It has been seen that the works of the participants other than football agent are real estate investment, sports investment consultancy and consultancy company. Descriptive analysis technique was used in the analysis of the data obtained as a result of the interviews. When the findings obtained as a result of the interview are evaluated, it is seen that the age of the agent is important for most football agents; the football agent does the career planning of the football player in order to know his playing style and capacity (knowledge and experience); that the football player should start working with the football agent at a“14 years old and earlier”period in childhood; the football agent should have balance (bridge) communication skills in terms of football player, family, club communication; to be a football agent, he must have a“leadership”feature; it is more important for the football agent to get professional support from lawyers than other professional support; While the most positive aspect of a football agent is that he can make“correct career planning”, the most negative aspect is“to be focused on money”; It has been concluded that“honesty (reliability)”is considered when choosing the football agent and the football agent is paying attention to the football player, while the feature that the agent pays attention to when choosing a football player is“features about football”. In addition, it was seen that football agents contributed positively to the football world and stated that football agents should have legal knowledge. They stated that there are many deficiencies in the club-agent relationship, that it is a flexible process to have rules between the club-agent, and that the rules cannot be valid in parallel. Participants stated that media-oriented promotions about football agents did not produce positive results, and the society did not have positive thoughts about football agents.