Konut fiyat modellemede kullanılabilecek algoritma incelemesi
Algorithm investigation that can be used in housing price modeling
- Tez No: 823252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ÜSTÜNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Jeoinformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Konut değerleme alanı ABD'de, Avrupa ülkelerinde ve Türkiye içerisinde giderek popülerliğini arttırmaktadır. Yaşanan kent dönüşümleri ve doğal yıkımlar ile konutların özellikleri giderek değişmektedir. Oluşan değişim konut değerleme alanının daha da önemli bir hale gelmesini sağlamaktadır. Coğrafi Bilgi Sistemlerinin desteğiyle ve gelişen teknoloji ile analiz yapılmaktadır. Çalışmada Bursa ilinin Nilüfer ilçesinde yer alan Ahmet Yesevi, Balat ve Özlüce mahalleleri analiz edilmiştir. Sahibinden.com ve hepsiemlak sitelerindeki veriler ile on dört parametreli bir veri seti oluşturulmuştur. Bu veriler ile konut fiyatlarının tahmin edilebilmesi için kullanılabilecek Rastgele Orman, CatBoost, Doğrusal, AHP, XGBoost, Karar Ağacı, matematiksel modellerin uygunluğu incelenmiştir. Bu modeller beş ve on dört parametre ile çalıştırılmış ve modellerin uygunlukları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The residential appraisal field is gradually increasing its popularity in the USA, European countries and Türkiye. With the urban transformations and natural destructions, the characteristics of the houses are gradually changing. The resulting change makes the housing valuation area even more important. Analysis is made with the support of Geographic Information Systems and developing technology. In the study, Ahmet Yesevi, Balat and Özlüce neighborhoods located in Nilüfer district of Bursa province were analyzed. A data set with fourteen parameters has been created with the data from sahibinden.com and all real estate sites. With these data, the suitability of Random Forest, CatBoost, Linear, AHP, XGBoost, Decision Tree and mathematical models that can be used to predict housing prices were examined. These models were run with five and fourteen parameters and the suitability of the models was discussed.