The role of trimetazidine in the treatment of ischemia / reperfusion injury in the experimentally created over torsion model in rats
Ratlarda deneysel olarak oluşturulan over torsiyon modelinde trimetazidinin iskemi/reperfüzyon hasarının tedavisindeki rolü
  1. Tez No: 823255
  2. Yazar: AYLİN ÖNDER DİRİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE DOĞANAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
AİM: Bu çalışmanın amacı, ovaryan iskemi/reperfüzyon (I/R) modelinde Trimetazidinin (TMZ) ovaryan hasarı azaltmadaki etkisini araştırmaktı. YÖNTEMLER: 35 adet dişi Wistar Albino rat çalışmaya dahil edildi ve rastgele 5 gruba ayrıldı (n:7). Grup 1: Sham(Karın duvarı cerrahi olarak açılıp kapatıldı ) (S), Grup 2: İskemi (Damar yapıları dikiş tekniği ile bağlanıp 2 saat bırakıldı.) (I), Grup 3: İskemi / Reperfüzyon (2 saat iskemi sonrası dikişler alındı ​​ve 2 saat beklendi.) ) (I/R), Grup 4: Sham+10 mg/kg Trimetazidin (S+TMZ), Grup 5: I/R+10 mg/kg Trimetazidin (I/R+TMZ). Grup 4 ve 5'e laparotomiden 3 gün önce ve 3 gün süreyle ağızdan iki doz trimetazidin 5 mg/kg verildi. Reperfüzyon periyodu tamamlandıktan sonra histopatolojik ve biyokimyasal inceleme için sağ overler çıkarıldı. Histopatolojik inceleme için doku ödemi, damar tıkanıklığı, kanama, PMNL infiltrasyonu ve folikül dejenerasyonu skorlandı. Biyokimyasal inceleme için malondialdehit (MDA), toplam oksidan düzeyi (TOS), toplam antioksidan düzeyi (TAS) ve oksidatif stres indeksi hesaplandı. BULGULAR: Grup 3 ve Grup 5'i karşılaştırdığımızda trimetazidinin ödem ve folikül dejenerasyonu dışındaki tüm histopatolojik parametreleri anlamlı derecede azalttığını bulduk. (p0.05). Biyokimyasal olarak trimetazidinin MDA, TOS ve OSI değerlerinde azalmaya neden olduğunu bulduk. Ancak MDA, TOS ve OSI değerlerindeki bu azalma istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). SONUÇ: Antioksidan bir ajan olan trimetazidinin sıçan yumurtalıklarında I/R hasarını önlemede etkili olduğu bulundu. ANAHTAR KELİMELER: Yumurtalık torsiyonu, iskemi/reperfüzyon hasarı, Trimetazidin
Özet (Çeviri)
AİM: The aim of this study was to investigate the effect of Trimetazidine (TMZ) on reducing ovarian damage in the ovarian ischemia / reperfusion (I / R) model. METHODS: 35 female Wistar Albino rats were included in the study and randomly divided into 5 groups (n: 7). Group 1: Sham(The abdominal wall was surgically opened and closed ) (S), Group 2: İschemia (Vascular structures were ligated with suturing technique and left for 2 hours.) (I), Group 3: İschemia / Reperfusion (After 2 hours of ischemia, sutures were removed and waited for 2 hours.) (I/R), Group 4: Sham+10 mg/kg Trimetazidine (S+TMZ), Group 5: I/R+10 mg/kg Trimetazidine (I/R+TMZ). Groups 4 and 5 were given two doses of trimetazidine 5 mg / kg orally 3 days prior to laparotomy and for 3 days. Right ovaries were removed for histopathological and biochemical examination after the completion of the reperfusion period. Tissue edema, vascular congestion, hemorrhage, PMNL infiltration and follicle degeneration were scored for histopathological examination. Malondialdehyde (MDA), total oxidant level (TOS), total antioxidant level (TAS) and oxidative stress index were calculated for biochemical examination. RESULTS: When we compared Group 3 and Group 5, we found that trimetazidine significantly reduced all histopathological parameters except edema and follicle degeneration. (p0.05). Biochemically, we found that trimetazidine caused a decrease in MDA, TOS and OSI values. However, this decrease in MDA, TOS and OSI values was not statistically significant (p>0.05). CONCLUSİONS: Trimetazidine, an antioxidant agent, was found to be effective in preventing I / R damage in rat ovaries. KEYWORDS: Ovarian torsion, ischemia/reperfusion injury, Trimetazidine