Yavuz gemisinin karma gerçeklik ortamında yeniden inşası
Reconstruction of yavuz battleship in mixed reality environment
  1. Tez No: 823259
  2. Yazar: MURAT KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇAKICI ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimi, mimarlık biliminde de diğer bilim dallarında olduğu gibi etkisini göstermiştir. Fiziksel mekanlara yeni teknolojik öğeler eklenerek, kullanıcıların farklı mekansal deneyimler yaşamaları sağlanmıştır. Bu duruma imkan sağlayan Karma Gerçeklik gibi teknolojiler, sanal ve gerçek ortamları aynı platformda birleştirerek tasarımcıların, kullanıcıların fiziksel çevre ve gerçeklik hakkındaki algılarını geliştiren sürükleyici ve etkileşimli ortamlar oluşturmalarını mümkün kılmaktadır. Çalışma kapsamında, Türk ve dünya tarihi için önemli bir yere sahip kültürel bir değer olan ve günümüzde fiziksel varlığını koruyamamış Yavuz Zırhlısı (SMS Goeben) Karma Gerçeklik teknolojisi ile yeniden inşa edilmiş ve kullanıcı deneyimine sunulmuştur. Süreç boyunca, Yavuz'un tarihsel araştırmalarının yapılması, bu tarihsel araştırmalar rehberliğinde Yavuz'a ait 3B gemi modeli ve dijital bilgi katmanlarının oluşturulması, bir Karma Gerçeklik ortamı oluşturulup bu ortama Yavuz'un 3B modelinin ve dijital bilgi katmanlarının eklenmesi, hazırlanan Karma Gerçeklik ortamının Microsoft Hololens 2 Karma Gerçeklik cihazı ile kullanıcı deneyimine sunulması ve tasarlanan Karma Gerçeklik uygulamasının bilimsel bir temele oturtulup tartışılabilmesi için Teknoloji Kabul Modeli parametrelerine uygun şekilde Yapısal Eşitlik Modeli ile test edilmesi şeklinde çok aşamalı bir metodoloji kullanılmıştır. Yapılan değerlendirme sonuçları ile Yavuz Zırhlısının yeniden inşa edildiği karma Gerçeklik uygulamasının Teknoloji Kabul Modeli için uygun olduğu tespit edilmiş ve sonuçlar paylaşılarak çalışma tamamlanmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında, gelecekte yapılacak benzer çalışmalara ardışık bir strüktürel destek sağlamak amacı ile sürecin tamamı ayrıntılı bir şekilde paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Architecture, like other scientific fields, has seen the impact of rapid technological advancement. The integration of new technological elements into physical spaces has enabled users to experience spaces in novel ways. Mixed Reality (MR) technology, for instance, blends virtual and real environments, allowing designers to create immersive and interactive environments that augment users' perceptions of reality. In this study, the Battleship Yavuz (SMS Goeben), a Turkish and World cultural artifact that has not been able to maintain its physical existence, was recreated with MR technology to enhance the user experience. The research involved historical investigations, the creation of a 3D model and digital information layers of the battleship, and the integration of these into an MR environment using the Microsoft Hololens 2 device. The multi-stage methodology employed was tested with a Structural Equation Model based on the Technology Acceptance Model parameters. The results of the evaluation determined that the mixed Reality application in which the Yavuz Battleship was rebuilt was suitable for the Technology Acceptance Model. The results were shared and the study was completed. In addition, within the scope of the study, the entire process was shared in detail to provide sequential structural support to similar studies to be carried out in the future.