Kestirimci bakım uygulamaları için dijital kablosuz sensörlerin analizi ve tasarımı
Analysis and design digital wireless sensors for predictive maintenance applications
- Tez No: 823262
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BEKİR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Endüstri 4.0 konseptinin yaygınlaşması ile birlikte endüstriyel tesislerde dijital dönüşüm projeleri üretim maliyetlerinin azaltılması, üretim sürekliliğinin devamı ve bakım/arıza maliyetlerinin düşürülmesi için yaygınlaşmaya başlamıştır. Sensör uygulamaları ise bu dijital dönüşümün duyu organları olarak kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmada kestirimci bakım uygulamaları için sensör tabanlı kestirimci bakım ve durum izleme sistemleri araştırılmıştır. Örnek bir enerji hasadı ile çalışan kablosuz dijital sensör geliştirilerek performansı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the spread of the Industry 4.0 concept, the principles of digitization in industrial configuration began to become widespread in order to reduce production, maintain the continuity of production and reduce maintenance / failure principles. Sensor applications, on the other hand, have a critical time as the sense organs of this digital access. In this study, sensor-based predictive maintenance and condition monitoring systems were investigated for predictive maintenance applications. A wireless digital sensor working with an exemplary energy harvest has been developed and its performance has been analyzed.