Eksenel simetrik yüklü silindirik kabukların yarı analitik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of axisymmetrically loaded cylindrical shells using semi-analytical methods
  1. Tez No: 823261
  2. Yazar: MURAT CAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFA BOZKURT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada eksenel simetrik yüklü silindirik tankın statik analizi yarı analitik yöntemler veya analitik tahmin yöntemleri olarak da adlandırılan yöntemlerden Adomian ayrıştırma yöntemi, varyasyonel iterasyon yöntemi ve diferansiyel dönüşüm yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama örneği olarak seçilmiş olan içi sıvı dolu, açık silindirik tankın maruz kaldığı hidrostatik yük etkisi altında tank yüksekliği boyunca deplasman, eğilme momenti, kesme kuvveti ve çevresel kuvvetin değişimi hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar analitik yöntemler ile mükemmel bir uyum içerisinde olup, çalışmada kullanılan yarı analitik teknikler kabuk teorisi problemleri için önemli bir potansiyele sahip olduklarını göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the static analysis of an axisymmetrically loaded cylindrical tank was carried out by the Adomian decomposition method, variational iteration method and differential transformation methods, which are also called semi-analytical methods or analytical approximation methods. The variation of displacement, bending moment, shear force and circumferential force along the height of the tank were calculated under the effect of hydrostatic load to which the liquid-filled open cylindrical tank, selected as an application example, is exposed. The results obtained are in perfect agreement with the analytical methods, and the semi-analytical techniques used in the study have shown that they have an important potential for shell theory problems.