Kule vinç sistemleri için parçacık sürü optimizasyonu tabanlı kayan kipli kontroltasarımı
Particle swarm optimization based sliding mode control design for tower crane systems
- Tez No: 823266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Vinç sistemleri taşınması görece zor olan yüklerin bir noktadan başka bir noktaya taşınması için kullanılan, kullanıldığı yerlere göre farklı çeşitleri bulunan sistemlerdir. Hali hazırda kullanılan vinç sistemleri insan kontrolünde manuel olarak kontrol edilmektedir. Manuel kontrol hem dış etkenlerden etkilenmekte hem de kontrol zorluğu ve salınımdan dolayı kullanım alanında tehlikeler oluşturmaktadır. Dış etkenlerin etkisini azaltmak ve manuel kontrol sebebi ile oluşan tehlikelerin azaltılması için vinç sistemlerinin otonom hale getirilmesi üzerine çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Vinç sistemlerinin otonom hale getirilmesine katkı sağlamak amacı ile yapılan bu çalışmada, bir vinç sisteminin çalışma prensibinden bahsedilmiş, matematiksel modeli oluşturulmuş ve nümerik analiz programı ile PID Kontrol, Kesir Dereceli PID Kontrol, Kayan Kipli Kontrol yöntemleri uygulanmıştır. Uygulanan kontrolörlerin parametrelerinin optimuma yakın değerlerini bulmak amacıyla Parçacık Sürü Optimizasyonu algoritması kullanılmıştır. Elde edilmiş olan kontrolörler kullanıldığında ortaya çıkan sistem çıktı performansları karşılaştırılması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Crane systems are systems that are used to move loads that are relatively difficult to transport from one point to another, and have different types according to the places they are used. Crane systems currently used are controlled manually under human control. Manual control is both affected by external factors and creates hazards in the field of use due to control difficulty and oscillation. In order to reduce the effect of external factors and to reduce the dangers caused by manual control, studies have been started to make the crane systems autonomous. In this study, which was carried out to contribute to the automation of crane systems, the working principle of a crane system is mentioned, the mathematical model is explained, and PID Controller, Fractional Order PID Controller, and Sliding Mode Control structures are applied. The optimum values of the parameters of the controllers are found by using the Particle Swarm Optimization algorithm. A comparison of the output performances when using the obtained controllers is presented.