Araç üstü katlanır bomlu vinçlerin moment kontrol sistemlerininiyileştirilmesi
Truck mounted knuckle boom Crane's moment control systemsenhancement
  1. Tez No: 831830
  2. Yazar: YASİN BİRER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Vinçlerin inşaat ve lojistik sektörlerindeki önemi göz önüne alındığında, moment kontrol sistemlerinin performansının ve güvenilirliğinin artırılması büyük bir önem taşımaktadır. Katlanır bomlu vinçler, inşaat sektöründe geniş çapta kullanılan önemli ekipmanlardır. Bu tez, katlanır bomlu vinçlerin elektronik sistemlerinin iyileştirilmesi üzerine odaklanmaktadır. Bu çalışmada, vinçlerin performansını, verimliliğini ve güvenliğini artırmak amacıyla elektronik sistemlerin optimize edilmesi konusunu ele almaktadır. Bu tez, Bluetooth ile CANBUS sistemlerini inceleyerek ve karşılaştırarak kablosuz iletişim teknolojileri ile otomotiv endüstrisindeki veri transferi ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır. Bluetooth ve CANBUS, günümüzde araç elektroniği ve otomotiv iletişimi için yaygın olarak kullanılan protokollerdir. Ayrıca bu tez çalışması, Bluetooth ve CANBUS teknolojilerinin temel işleyişini, veri transferi hızını, güvenlik seviyelerini ve kullanım kolaylığını araştırmaktadır. Bluetooth teknolojisi, kablosuz bağlantı ve geniş bir cihaz uyumluluğu sunmasıyla tanınırken, CANBUS protokolü ise araç içi ağ sistemlerinde yaygın olarak kullanılan yüksek hızlı veri iletişimi sağlamaktadır. Bu tez, Bluetooth ve CANBUS sistemlerinin performanslarını ve uygulanabilirliklerini karşılaştırmaktadır. İnceleme, veri aktarım hızı, güvenlik mekanizmaları, enerji tüketimi ve ölçeklenebilirlik gibi kritik faktörleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu iki teknolojinin farklı kullanım senaryoları ve endüstriyel uygulamalardaki avantajları ve dezavantajları üzerinde durulacaktır. Sonuçlar, Bluetooth ve CANBUS sistemlerinin avantajlarını ve sınırlamalarını belirlemek ve farklı kullanım durumlarına göre karşılaştırmalar yapmak için kullanılacaktır. Bu çalışma, otomotiv endüstrisinde kablosuz veri iletişimi için en uygun teknolojiyi belirlemede rehberlik sağlamayı amaçlamaktadır. Enerji verimliliği de bu çalışmanın bir diğer odak noktasıdır. Elektronik sistemlerin optimize edilmesi, vinçlerin enerji tüketimini azaltma ve enerji geri kazanımı potansiyelini artırma fırsatı sunmaktadır. Bu da işletme maliyetlerini düşürme, çevresel etkiyi azaltma ve sürdürülebilirlik açısından önemli bir avantaj sağlama potansiyeline sahiptir. Güvenlik, katlanır bomlu vinçlerin iyileştirilmesinde kritik bir faktördür. Bu tez, elektronik sistemlerin güvenlik sistemleriyle entegrasyonunu incelemektedir. Çarpışma önleme sistemleri, aşırı yüklenme algılama sistemleri ve emniyetli çalışma sınırlarını izleme gibi güvenlik özellikleri, vinç operatörlerini ve çevreyi koruma potansiyeline sahiptir. Bu tez, katlanır bomlu vinçlerin elektronik sistemlerinin iyileştirilmesi alanında mevcut araştırma boşluklarını doldurmayı amaçlamaktadır. Literatür taraması, deneysel çalışmalar ve modelleme teknikleri kullanılarak, elektronik sistemlerin performansı, verimliliği ve güvenliği üzerindeki etkileri araştırılacaktır. Sonuçlar, katlanır bomlu vinçlerin daha etkili, güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu tez çalışmasında katlanır bomlu vinçlerin çalışma esnasında devrilmesini veya herhangi iş kazasını ya da operatörün hatasını önleyici moment kontrol sisteminin bazı aksamlarının kablosuz kontrolünü sağlamak amacıyla sistem tasarlanmıştır. Bu tez, katlanır bomlu vinçlerin elektronik sistemlerinin iyileştirilmesi üzerine odaklanmaktadır. Katlanır bomlu vinçler, inşaat sektöründe geniş çapta kullanılan önemli ekipmanlardır. Bu çalışma, vinçlerin performansını, verimliliğini ve güvenliğini artırmak amacıyla elektronik sistemlerin optimize edilmesi konusunu ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Considering the importance of cranes in the construction and logistics industries, it is of great importance to increase the performance and reliability of torque control systems.Folding boom cranes are important equipment widely used in the construction industry. This thesis focuses on improving the electronic systems of folding boom cranes. In this study, it deals with optimizing electronic systems in order to increase the performance, efficiency and safety of cranes. This thesis aims to meet the data transfer needs in the automotive industry with wireless communication technologies by examining and comparing Bluetooth and CANBUS systems. Bluetooth and CANBUS are protocols that are widely used for vehicle electronics and automotive communication today. In addition, this thesis researches the basic operation, data transfer speed, security levels and ease of use of Bluetooth and CANBUS technologies. Bluetooth technology is known for offering wireless connectivity and wide device compatibility, while the CANBUS protocol provides high-speed data communication, which is widely used in in-vehicle network systems. This research compares the performances and applicability of Bluetooth and CANBUS systems. The review aims to evaluate critical factors such as data transfer rate, security mechanisms, energy consumption and scalability. In addition, different usage scenarios of these two technologies and their advantages and disadvantages in industrial applications will be discussed. The results will be used to identify the advantages and limitations of Bluetooth and CANBUS systems and to make comparisons according to different use cases. This study aims to provide guidance in determining the most suitable technology for wireless data communication in the automotive industry. Energy efficiency is another focus of this study. Optimizing electronic systems offers an opportunity to reduce the energy consumption of cranes and increase their energy recovery potential. This has the potential to reduce operating costs, reduce environmental impact and provide a significant advantage in terms of sustainability. Safety is a critical factor in improving folding boom cranes. This thesis examines the integration of electronic systems with security systems. Safety features such as collision avoidance systems, overload detection systems and monitoring of safe operating limits have the potential to protect crane operators and the environment. This thesis aims to fill the existing research gaps in the field of improving electronic systems of folding boom cranes. The effects on the performance, efficiency and safety of electronic systems will be investigated using literature review, experimental studies and modeling techniques. The results aim to contribute to the more effective, safe and sustainable use of folding boom cranes. In this thesis, the system is designed to provide wireless control of some components of the torque control system to prevent the tilting boom cranes from tipping over during operation or any work accident or operator error. This thesis focuses on improving the electronic systems of folding boom cranes. Folding boom cranes are important equipment widely used in the construction industry. This study deals with optimizing electronic systems in order to increase the performance, efficiency and safety of cranes.