Fen bilimleri öğretmenlerinin destek eğitim odalarında yürütülen fen bilimleri dersine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of science teachers regarding the science course studied in support education rooms.
  1. Tez No: 823265
  2. Yazar: MELEK AŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada; Fen Bilimleri öğretmenlerinin destek eğitim odası uygulamalarına yönelik görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma olgubilim deseninde tasarlanmış nitel bir araştırma özelliği göstermektedir. Çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Ağrı İli Merkez İlçesinde görev yapan ve özel eğitime gereksinimi olan en az bir öğrenciye destek eğitim odasında Fen Bilimleri dersi veren öğretmenler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonuçları, fen bilimleri öğretmenlerinin destek eğitim odasında dersin kazanımlarını belirlerken en çok performans düzeyine odaklandıklarını göstermiştir. Öğretim yöntem ve teknikleri açısından anlatım, soru-cevap ve gösterip yaptırma gibi yöntemlere ağırlık verdikleri, ölçme ve değerlendirme araçları olarak ise soru-cevap/sözlü ve test/yazılı sınavları kullandıkları belirlenmiştir. Destek eğitim odasında fen bilimleri öğretmenlerinin karşılaştığı başlıca sorunların fiziki koşullar olduğu görülmüştür. Destek eğitim odasının avantajlarına yönelik en sık verilen cevap akademik başarı elde etme olurken, dezavantaj olarak sosyalleşme sorunu ve motivasyon kaybı öne çıkmıştır. Fen bilimleri öğretmenleri destek eğitim odası uygulamalarına ilişkin önerilerde bulunurken, materyal temini ve öğretmenlerin gerekli eğitimi almaları konusuna vurgu yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study shows thecharacteristics of qualitative research designed in the pattern of phenomenology. The study group consists of science teachers working in the Central District of Ağrı in 2022-2023 Academic Year and teaching science at least one student needing special education in the resource room. The semi-structured interview form is used as a data collection tool. According to the results of the study, it is presented that science teachers make some changes for the individual differences of students in need of special education. The research results show that science teachers focus on the performance levels mostly while determining the learning outcomes in the resurce room. It is stated that science teachers concentrates on methods such as narration, question and answer, demonstration in terms of teaching methods and techniques while they use question and answer / oral examination and tests / written examination as assesment and evaluation instruments. It is observed that the main problem experienced by science teachers is physical conditions of the resource rooms. While the most common answer directed to the advantages of resource rooms is achieving academical success, the socialization problem and the loss of motivation are emerged as disadvantages. Science teachers make suggestions concerning the resource room practices and it is concluded that they emphasize the subjects of supplying materials and training teachers about the necessary issues.