Denetimli serbestlik uzmanlarının tükenmişlik düzeyi ile bağımlılık yapıcı madde kullanan bireylere yönelik tutum ve davranışları arasındaki ilişkide empatik eğilimin aracı rolü
The mediating role of empathic tendencies in the relationship between the burnout level and the attitudes and behaviors of probation specialists towards addictive substance users
- Tez No: 823296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ARITÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma ile denetimli serbestlik uzmanlarının tükenmişlik düzeyleri ile bağımlılık yapıcı madde kullanan bireylere yönelik olumsuz tutum ve davranışları arasındaki ilişkide empatik eğilimin rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca denetimli serbestlik uzmanlarının yaşı, meslek grubu, çalışma süresi, denetimli serbestlik alanında çalışmayı isteyerek seçme gibi değişkenler ile tükenmişlik düzeyleri, empatik eğilimleri ve bağımlılık yapıcı madde kullanan bireylere yönelik olumsuz tutum ve davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek hedeflenmektedir. Araştırmanın evreni Türkiye genelinde denetimli serbestlik müdürlüklerinde görev yapan denetimli serbestlik uzmanlarıdır. Örneklem grubunda ise bu evrenden basit tesadüfî örnekleme yoluyla seçilecek 292 denetimli serbestlik uzmanına ulaşılmıştır. Araştırmada, çalışmanın yazarı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Empatik Eğilim Ölçeği, Bağımlılık Yapıcı Madde Kullanan Bireylere Yönelik Tutum ve Davranışlar Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS-22 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi için frekans, ortalama, bağımsız gruplar için T testi, ANOVA, korelasyon, basit regresyon kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız ve bağımlı değişkenleri arasındaki ilişkilere bakıldığında; denetimli serbestlik uzmanlarının tükenmişlik düzeyi alt boyutu olan duyarsızlaşma ile bağımlılık yapıcı madde kullanan bireylere yönelik olumsuz tutumları arasında negatif yönde ve anlamlı, denetimli serbestlik uzmanlarının empatik eğilimleri ile bağımlılık yapıcı madde kullanan bireylere yönelik olumsuz tutumları arasında çok düşük seviyede negatif yönlü ilişki olmasına rağmen aralarında anlamsız bir ilişki olduğu, empatik eğilim ile tükenmişlik düzeyi arasında orta düzeyde pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırma bulguları alanyazında yer alan çalışmalar ile karşılaştırılarak çalışmanın sınırlılıklarına yer verilmiş ve ileride yapılacak çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to examine the role of empathic tendency in the relationship between the burnout levels of probation experts and their negative attitudes and behaviors towards individuals who use addictive substances. In addition, it is aimed to examine the relationship between probation specialists' age, occupational group, working time, willingly choosing to work in the field of probation, and their burnout levels, empathic tendencies, and negative attitudes and behaviors towards individuals using addictive substances. The universe of the research is probation experts working in probation directorates throughout Turkey. In the sample group, 292 probation experts, who were selected from this population by simple random sampling, were reached. Personal Information Form, Empathic Tendency Scale, Attitudes and Behaviors Scale for Individuals Using Addictive Substances and Maslach Burnout Scale were used in the study. The data were analyzed with the SPSS-22 program. Frequency, mean, t-test for independent groups, ANOVA, correlation, simple regression were used for data analysis. Considering the relationships between the independent and dependent variables of the research; There is a negative and significant relationship between probation specialists' depersonalization which is lower dimension of burnout level and their negative attitudes towards individuals using addictive substances, there is a very low negative correlation between probation specialists' empathic tendencies and their negative attitudes towards individuals who use addictive substances, but there is a no significant relationship between them. A moderately positive and significant relationship was found between the level of burnout and emphatic tendency. By comparing the research findings with the studies in the literature, the limitations of the study and suggestions for future research are given.