Cebirsel ifadeler ve denklemler konusunda argümantasyon tabanlı öğretim yönteminin başarıya, tutuma ve kalıcılığa etkisi
The effect of argumentation-based teaching method on success, attitude and permanence on algebrary expressions and equations
  1. Tez No: 823297
  2. Yazar: SÜMEYRA AKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmada argümantasyon tabanlı öğrenme ile 7. sınıf Cebirsel İfadeler ve Denklemler konusunun öğretiminin öğrencilerin akademik başarısına, tutumuna ve kalıcılığa etkisini incelemek, öğrencilerin argümantasyon düzeylerini belirlemek MEB programına göre uygulanan öğretim yöntemi ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Araştırma grubu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kocaeli'nin Gebze ilçesine öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerinden oluşturmaktadır. Araştırma deseni olarak karma araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Ön test son test kontrol gruplu deneysel desenin kullanıldığı çalışmada deney grubu öğrencilerine argümantasyon tabanlı öğretim yöntemi ile cebirsel ifadeler ve denklemler konusu işlenmiş ve uygulanan yöntemin öğrencilerin başarılarına, matematiğe karşı tutumlarına ve bilgilerin kalıcılığına etkisi incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak Cebirsel İfadeler ve Denklemler Başarı Testi (CİDBT), ve Matematik Tutum Ölçeği (MTÖ), Çalışma Kağıtları, Sözlü Tartışmalar, Yansıtıcı Günlükler, Açık Uçlu Ön Anket Formu, Yarı Yapılandırılmış Mülakat Formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSS-24 paket programında analiz edilirken elde edilen nitel veriler ise betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına bakıldığında deney ve kontrol gruplarının CİDBT ve MTÖ ön test puanları arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. CİDBT ve MTÖ son test puanlarına bakıldığında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Çalışma kağıtları ve Ses kayıtları analiz edildiğinde öğrencilerin çoğunlukla Seviye 2 düzeyinde argüman ürettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Kalıcılık testi puanlarına bakıldığında deney grubu öğrencilerinin kalıcılık testi puanlarının kontrol grubu öğrencilerinin kalıcılık testi puanlarına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Uygulama sonrası deney grubu ile yapılan görüşmeler sonucu öğrenciler derslerin daha eğlenceli geçtiğini, konunun kalıcılaştığını, dersten daha çok verim aldıklarını ve motivasyonlarının arttığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of teaching 7th grade Algebraic Expressions and Equations with argumentation-based learning on students' academic success, attitude and permanence, and to determine the argumentation levels of students and compare it with the teaching method. The research group consists of 7th grade students studying in Gebze, Kocaeli in the 2021-2022 academic year. Mixed research method was preferred as the research design. In the study, in which the experimental design with the pretest posttest control group was used, the subject of algebraic expressions and equations was taught with the argumentation-based teaching method to the experimental group students and the effect of the applied method on the success of the students, their attitudes towards mathematics and the permanence of knowledge was examined. Algebraic Expressions and Equations Achievement Test (AEEAT), Mathematics Attitude Scale (MAS), Worksheets, Oral Discussions, Reflective Diaries, Open-Ended Preliminary Questionnaire, Semi-Structured Interview Form were used as data collection tools. The quantitative data of the research were analyzed in the SPSS program, the qualitative data obtained were analyzed descriptively. Considering the findings of the study, there was no significant difference between the AEEAT and MAS pre-test scores of the experimental and control groups. When the AEEAT and post-test scores were examined, it was determined that there was a significant difference in favor of the experimental group.When the worksheets and audio recordings are analyzed, the findings reveal that the students mainly produce Level 2 arguments. When the permanence test scores were examined, it was seen that the permanence test scores of the experimental group students showed a significant difference compared to the permanence test scores of the control group students. As a result of the interviews with the experimental group after the application, the students stated that the lessons were more enjoyable, the subject became permanent, they got more efficiency from the class and their motivation increased.