Halil b. Ahmed'in el-Cümel fi'n-Nahv adlı eserinde mansûbât
Mansûbât in Halil b. Ahmed's work titled al-Cumel fi'n-Nahv
- Tez No: 823295
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EYUP AKŞİT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Linguistics
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dilbilimcilere göre sembolik bir sistem olan dil, bir topluluğu meydana getiren bireylerin fikir ve hislerinin, o toplumda kullanılan ortak ögeler ve kaidelerden faydalanarak karşı tarafa aktarılmasında yardımcı olan çok fonksiyonlu ve gelişmiş bir araçtır. Aslında insanın insan kimliğini kazanmasında ve onunla diğer canlıların arasını ayıran temel özelliklerin en başında düşünüyor olma ve konuşuyor olma potansiyeline sahip olması gelmektedir. Düşünebilen insanın, düşündüklerini karşı tarafa aktarması da ''dil'' denilen bu soyut sistem aracığıyla mümkün olabilmektedir. İster konuşma dili ister yazı dili olsun dilin ortaya çıkmasında insanların bir cemiyet halinde yaşamanın etkisi bulunmaktadır. Çünkü cemiyetin olmadığı bir ortamda insanların sosyalleşmesi, diğer insanlarla ortak bir dünya inşa etmesi, kültürel gelişimini devam ettirmesi ve hepsinden önemlisi dilin zuhur etmesi mümkün görünmemektedir. Her millet kendi dilini ve kültürünü yüzyıllar boyunca yoğurmuştur. Bir nehir misali diller akış halindedir ve sürekli değişmekle birlikte bazı unsurlar kalıcıdır. Diğer diller gibi Arap dili de tarih boyunca bu süreçten geçmiş ve geçmeye de devam etmektedir. Arap dili, dünyada en çok konuşulan ve revaçta olan diller arasında bulunmaktadır. Bu kadar yaygın olması ve kullanılmasında şüphesiz ki Kur'an-ı Kerim'in Arap diliyle vahyedilmesinin tesiri büyüktür. Kur'an‟ın Arapça ile vahyedilmesi Arapçayı Müslümanlar nezdinde ayrı bir yere konumlandırılmasına etki etmiştir. Kısacası din dili olması sebebiyle Arap dilinin ses, biçim, sözdizim vb. özellikleri hakkında tarih boyunca çeşitli âlimler kalem oynatmıştır. Bunların en önemlilerinden biri Halil b. Ahmed'dir (ö. 175). Arap diline hizmet hususunda Halil b. Ahmed'in rolü tartışılmazdır. Kur'an-ı Kerim'in harekelenmesi, sözlük çalışmalarının yapılması, arûz ilminin keşfedilmesi, musîkî alanında çalışmaların yapılması, Arapçada harflerin taşıdığı anlamlar üzerinde çalışmaların yapılması ve Arapça dilbilgisinin geliştirilmesi ve sistemleştirilmesi Halil b. Ahmed'in üstlendiği görevlerden en önemlileridir. Halil b. Ahmed, bu konularla ilgili çeşitli eserler telif etmiştir. Arap nahviyle ilgili ele aldığı el-Cümel fi'n-Nahv adlı eserinde Arap dili gramerinin tümünü -ki bu yüzden el-Cümel ismini almıĢtır- sistematik bir şekilde ayrı başlıklar halinde ele almıştır. Bu başlıklardan ilki olan vücûhu'n-nasb ana başlığı altında elli bir alt başlık halinde işlediği mansûbât kısmı çalışmamızın ana konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Language, which is a symbolic system according to linguists, is a multifunctional and advanced tool that helps to convey the ideas and feelings of the individuals who make up a community to the other side by making use of the common elements and rules used in that society. In fact, one of the main features that distinguishes humans from their human identity and that separates them from other living things is that they have the potential to think and speak. It is possible for a thinking person to convey his thoughts to the other side through this abstract system called“language”. Whether it is a spoken language or a written language, living in a society has an effect on the emergence of language. Because in an environment where there is no society, it does not seem possible for people to socialize, build a common world with other people, continue their cultural development, and most importantly, language can emerge. Every nation has kneaded its own language and culture for centuries. Languages are in flux, like a river, and while constantly changing, some elements are permanent. Like other languages, the Arabic language has gone through this process throughout history and continues to do so. The Arabic language is among the most spoken and popular languages in the world. Undoubtedly, the fact that the Qur'an was revealed in the Arabic language has a great effect on its being so widespread and used. The revelation of the Qur'an in Arabic has affected the positioning of Arabic in a separate place in the eyes of Muslims. In short, since it is the language of religion, the Arabic language's sound, form, syntax, etc. Various scholars have written about its properties throughout history. One of the most important of them was Halil b. Ahmed (d. 175). In terms of service to the Arabic language, Halil b. Ahmed's role is indisputable. The study of the Quran, the study of the dictionary, the discovery of the science of prosody, the studies in the field of music, the studies on the meanings of the letters in Arabic, and the development and systematization of the Arabic grammar Halil b. These are the most important of Ahmed's duties. Halil b. Ahmed has written various works on these subjects. In his work al-Cümel fi'n-Nahv, which he dealt with on the Arabic nahvi, he systematically dealt with the entire grammar of the Arabic language, which is why it was named al-Cümel, under separate headings. The main subject of our study is the mansûbât part, which he deals with under the main title of vücuhu'n-nasb, which is the first of these titles, as fifty-one sub-titles.