Bâkıllâni'nin Mu'tezileye bakışı (Temhîd kitabı örneğinde)
Bāqillānī's view on Mu'tezile (In the example of the book of Temhid)
  1. Tez No: 823317
  2. Yazar: EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKSUT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kâdı Bâkıllânî, Eş'arî kelâm geleneğinin sistemleşmesinde ve bir disiplin haline gelmesinde büyük katkıları olmuş müdekkik bir âlimdir. O, Kelâm, Mezhepler Tarihi, Fıkıh Usûlü ve Kur'ân ilmi alanlarında kendisinden sonraki ilim adamlarını etkileyecek düzeyde eserler bırakmıştır. Bu çalışmamızda; müellifin hayatını, ders aldığı hocaları, eserlerini, fikrî dünyasını ve yetiştiği ortamın kültürel yapısını anlatmaya çalıştık. Bunlarla beraber onun Kitâbü Temhîdi'l-Evâ'il ve Telhîsi'd-Delâ'il isimli eserinde Mu'tezile mezhebine getirmiş olduğu eleştirileri, Mu'tezilî bilginlere karşı tavrını ve kendi görüşlerini ele aldık. Örneğin onun, Allah'ın sıfatları, Kur'ân'ın yaratılmışlığı, rü'yetullah, şefâat ve imâmet gibi meselelerde Mu'tezile'ye dair düşüncesinin ne olduğunu ortaya koyduk. Burada Mu'tezile ile Bâkıllânî arasında önemli görüş ayrılıkları olduğunu, bu ayrılığın âyet, hadis ve rivâyetlere bakış açılarının farklı olmasından ve ayrı mezheplere bağlı olmaktan kaynaklandığını ve bu sistematik farklılıkların da inanca dair meselelerdeki görüşlerini etkilediğini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Kādı Bāqillānī is a scholar who contributed greatly to the systematization of the Ash'ari kalam tradition and its becoming a discipline. He left works in the fields of Kalam, History of Sects, Fiqh Method and Qur'an at a level that would impress the scholars who came after him. In this study; We tried to explain the life of the author, the teachers he took lessons, his works, his intellectual world and the cultural structure of the environment he grew up in. In addition to these, we discussed his criticisms of the Mu'tazila sect, his attitude towards Mu'tazilite scholars and his own views in his book called Kitâbü Temhîdi'l-Evâ'il ve Telhîsi'd-Delâ'il. For example, we have revealed his thoughts on Mu'tazila on issues such as Allah's attributes, the creation of the Qur'an, vision, intercession and imamate. Here, we have determined that there are important differences of opinion between Mu'tazila and Bāqillānī, that this difference stems from the different perspectives on verses, hadiths and narrations, and that they belong to different sects, and that these systematic differences affect their views on matters of faith.