İslam hukuku açısından haram aylar
Haram months in terms of Islamic law
  1. Tez No: 823338
  2. Yazar: KAZIM HARUN BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kameri takvimin recep, zilkade, zilhicce ve muharrem aylarından oluşan haram aylar, Allah'ın gökleri ve yerleri yarattığı günkü yazgısında bulunan saygın zaman dilimleridir. Haram ayların İslam hukuku açısından araştırılacağı çalışmamızda giriş kısmında kavramsal çerçeve çizilecektir. Araştırma iki bölümden oluşacaktır. İlk bölümde oruç, hac, umre, kurban ve namaz gibi ibadetlerle haram ayların ilişkisi anlatılıp haram ayların kişinin kulluk bilincine olan etkisi irdelenecektir. İkinci bölümde haram aylar, insan ilişkileri (muamelat), ceza (ukubat) ve savaş hukuku açısından araştırılacaktır. Haram aylarda insanın zulüm ve kötülüklerden sakınmasıyla ilgili değerlendirmeler üzerinde durulacaktır. İkinci bölüm içerisinde haram ayların önemi, değeri, şiar oluşu ile ilgili ayetler ve yorumlar aktarılacaktır. Bu aylarda işlenen suçlara yönelik cezaların artırılması ile ilgili görüşler paylaşılacaktır. Haram aylar ile savaş hukuku arasındaki irtibatın tarihi seyrine kısaca değinilip İslam sonrası savaş yasağının devam edip etmediği ile ilgili ihtilaf izah edilecektir. Sonuç kısmında haram aylar hakkında günümüze yönelik değerlendirmelerde bulunulacaktır. Bilhassa zulüm, suç ve çatışmaların engellenmesi, devam eden savaşların ateşkes ile ara verilmesine yönelik haram ayların etkisi üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
The haram months of the lunar calendar, consisting of the months of rajab, dhu al-qa'da, dhu'l-hijjah and muharram, are respectable time periods in the destiny of Allah on the day He created the heavens and the earth. In our study, in which the haram months will be researched in terms of Islamic law, the conceptual framework of the haram months will be drawn in the introduction. The research will consist of two parts. In the first part, the relationship between worships such as fasting, pilgrimage, umrah, sacrifice and prayer and the haram months will be explained and the effect of the haram months on one's servitude consciousness will be examined. In the second part, the haram months will be investigated in terms of human relations (muamelat), punishment (ukubat) and the law of war. Evaluations about people's avoidance of cruelty and evil in the haram months will be emphasized. In the second part, the verses and comments about the importance, value, and the formation of the haram months will be given. Opinions will be shared on increasing the penalties for crimes committed in these months. The historical course of the connection between the haram months and the law of war will be briefly mentioned and the conflict about whether the post-Islamic war prohibition continues or not will be explained. In the conclusion part, current evaluations will be made about the haram months. In particular, the effects of the haram months for the prevention of persecution, crime and conflicts, and the ceasefire of the ongoing wars will be emphasized.