Görsel sanatların dijital dönüşümünde öncü sanat eserlerinin NFT (NON-FUNGIBLE TOKENS) reprodüksiyonlarının incelenmesi
Investigation of NFT (NON-FUNGIBLE TOKENS) reproductions of pioneering artworks in the digital transformation of visual arts
  1. Tez No: 823346
  2. Yazar: CANSU ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Teknolojinin gelişimiyle beraber dijital sanatın hayatın her alanında yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Bununla beraber NFT dijital sanat için büyük bir yenilik olmuştur. NFT sanatçılara yeni bir bakış açısı sunmakta ve dijital sanata yeni bir yön kazandırmaktadır. NFT, blockchain teknolojisi ile dijital sanat eserlerinin benzersiz bir şekilde üretilmesine ve satılmasına olanak sağlamaktadır. Geleneksel sanatta olduğu gibi NFT dünyasında da eser aynı şekilde koleksiyoner ve sanatseverler tarafından satın alınmaktadır. NFT hakkında başlangıçtan günümüze kadar gelen kavramlar için literatür taraması ve nitel bir araştırma yapılmıştır. NFT alanındaki kapsamlı araştırmadan sonra araştırmanın asıl konusu olan reprodüksiyon ve manipülasyon konuları ele alınmış ve ayrıntılı bir şekilde incelemeleri yapılmıştır. NFT' de bulunan sanatçılar ve dünyaca ünlü sanatçıların başyapıtlarının reprodüksiyon ve manipülasyon örnekleri ele alınarak incelenmiştir. Bu araştırmanın son aşamasında Cansu Altun'un kendi üsluplarıyla öne çıkmış dört sanatçının önemli eserlerinin reprodüksiyon-manipülasyonları dijital olarak üretilerek NFT'ye çevrilmiş ve NFT platformuna yüklenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, it is seen that digital art is widely used in all areas of life. However, NFT has been a great innovation for digital art. NFT offers a new perspective to artists and brings a new direction to digital art. NFT enables the production and sale of digital artworks in a unique way with blockchain technology. As in traditional art, in the NFT world, the work is purchased by collectors and art lovers in the same way. A literature review and qualitative research were conducted for the concepts from the beginning to the present day about NFT. After the comprehensive research in the field of NFT, reproduction and manipulation issues, which are the main subject of the research, were discussed and analysed in detail. The reproduction and manipulation examples of the artists in NFT and the masterpieces of world-famous artists were discussed and analysed. In the last stage of this research, reproduction-manipulations of the important works of Cansu Altun's four artists who stand out with their own styles were digitally produced, translated into NFT and uploaded to the NFT platform.