Dijital sanatın plastik ve görsel sanatların geleneksel kuramları doğrultusunda yeniden inşası
Reconstruction of digital art in accordance with traditional theories of plastic and visual arts
  1. Tez No: 898337
  2. Yazar: HAZEL KOYUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, dijital sanatın, plastik ve görsel sanatların geleneksel kuramları doğrultusunda nasıl yeniden inşa edilebileceğini incelemektedir. Dijital teknolojilerin sanat evrenindeki etkisi, sanatın üretimi ve dağıtımında köklü değişiklikler meydana getirmiştir. Tez, bu dönüşümün tarihsel ve teorik temellerini araştırarak, dijital sanatın geleneksel sanat kuramları ile nasıl ele alınabileceğini ve nasıl yeniden değerlendirilebileceğini tartışmaktadır. Tezin ilk bölümünde, tezin amacı, kapsamı ve yöntemi işlenmekle beraber, ikinci bölüm itibariyle dijital sanatın tanımı ve tarihinin incelemesiyle başlanıp, geleneksel sanat teorileri ve kuramları ile bu kuramların temel prensipleri incelenmektedir; dijital sanatın kendine özgü özellikleri, üretim süreçleri ve estetik yaklaşımları tartışılmaktadır. Dijital sanatın plastik sanatlar ile karşılaştırılması, dijital teknolojilerin hayatımıza girmesiyle beraber artan dijital sanat eserleri hem sanatçıların hem de izleyicilerin dijitale verdiği önem ele alınmaktadır. Sanatın estetik değerleri, sanat eseri ve sanatçı arasındaki ilişki gibi konular üzerinde durulmaktadır. Bu doğrultuda dijital sanat eserlerinden örnekler verilmiş ve tez içerisinde tartışılan kuramlar ve teoriler ışığında incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde anket verileri paylaşılmıştır. Katılımcıların, sanat kuramları ile ilgili düşünceleri ve buna ek olarak dijital sanat özelinde yapay zeka kullanımları ile ilgili sorular katılımcılara yöneltilmiştir. Üçüncü ve son bölümde katılımcıların sorulara verdiği cevaplar özetlenmiş, sonuç ve öneriler kısmında dijital sanat ve yapay zeka kullanımı ile ilgili görüşler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how digital art can be reconstructed in line with the traditional theories of plastic and visual arts. The impact of digital technologies on the art universe has led to fundamental changes in the production and distribution of art. By exploring the historical and theoretical foundations of this transformation, the thesis discusses how digital art can be interpreted and reassessed through traditional art theories. In the first chapter of the thesis, the problem, subject, aim, and significance of the thesis are mentioned. Starting with the second chapter, the definition and history of digital art are examined, along with traditional art theories and their fundamental principles. The unique characteristics of digital art, its production processes, and aesthetic approaches are discussed. The comparison of digital art with plastic arts, the increasing prevalence of digital artworks with the advent of digital technologies, and the importance placed on digital technolohies by both artists and viewers are examined. Topics such as the aesthetic values of art and the relationship between the artwork and the artist are emphasized. In this context, examples of digital artworks are provided and analyzed in light of the theories and principles discussed within the thesis. In the third chapter of the thesis, the survey is presented. The demographic structure of the participants was determined beforehand, and they were asked questions about their thoughts on art theories, as well as the use of artificial intelligence specifically in digital art. In this third and final chapter, the participants' responses to the questions are summarized, and in the conclusion and recommendations section, views on digital art and the use of artificial intelligence are provided.