1923'ten günümüze İzmir'de turizm hareketlerinin tarihsel gelişimi
Historical development of tourism movements in İzmir from 1923 to the present
- Tez No: 823348
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM ÇOKİŞLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 169
Özet
İzmir, sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi varlıklar ile önemli bir turizm şehridir. 19. Yüzyıldan bu yana modern turizm hareketlerine sahne olan İzmir, bünyesinde pek çok turizm türüne uygun, farklı turistik çekim unsurlarını barındırmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarından 1950'li yıllara kadar olan süreçte dünya ve Türkiye, sosyal ve ekonomik anlamda çalkantılı bir süreçten geçmiştir. Bu dönemde Türkiye'nin finansal olarak kısıtlı imkân ve kaynağa sahip olması sebebiyle planlı dönem öncesi süreçte Türk ve İzmir turizmin gelişimine uygun bir ortamın varlığından söz etmek pek mümkün olmamıştır. Bu durum 1960'lı ve 1970'li yıllarda da devam etmiş, bu dönemlerde ulaşım ve konaklama alanındaki eksiklikler İzmir turizminde etkisini yoğun şekilde hissettirmiştir. 1982 tarihinde çıkarılan Turizmi Teşvik Kanunu ile beraber Türkiye'de konaklama yatırımı yapılmasının kolaylaştırılması adına bazı teşvikler getirilmiş ve bu dönemde izlenilen politikalar sonucunda İzmir turizminin bugünkü konumunun temelleri atılmıştır. 1990'lı yıllardan itibaren Türk turizm politikalarında alternatif turizm çeşitlerine daha çok yer verilmeye başlanmış, bu durum 2000'li yıllarda artarak devam etmiştir. Türk turizm politikalarındaki bu değişim İzmir'e de yansımış ve bilhassa 2000'li yıllar ile beraber kongre, termal ve sağlık turizmi gibi alternatif turizm çeşitleri İzmir turizmine dair tartışma ve çözüm önerilerinde kendine geniş yer bulmuştur. Son 20 yılda alanyazın ve sektör temsilcileri tarafından İzmir'in sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi zenginlikler nedeniyle turizm alanında önemli bir potansiyele sahip olduğu ancak bu potansiyelin iyi değerlendirilemediği görüşü sıklıkla dile getirilmektedir. Bu sebeple bu araştırmada cumhuriyet dönemi İzmir turizminin tarihsel süreci ortaya koyulmuş ve mevcut durumun geçmiş ile bağı sorgulanmıştır. Ayrıca İzmir turizmine dair güncel tartışmalara da değinilerek görüş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
İzmir is an important tourism city with its natural, cultural and historical assets. Having been the scene of modern tourism movements since the 19th century, İzmir has different tourist attractions suitable for many types of tourism. In the period from the first years of the Republic to the 1950s, the world and Turkey went through a turbulent period in social and economic terms. In this period, it was not possible to talk about the existence of an environment suitable for the development of Turkish and İzmir tourism in the pre-planned period, as Turkey had limited financial opportunities and resources. This situation continued in the 1960s and 1970s, and the deficiencies in transportation and accommodation in these periods made their effects felt intensely in İzmir tourism. With the Tourism Encouragement Law enacted in 1982, some incentives were brought in order to facilitate investment in accommodation in Turkey, and as a result of the policies followed in this period, the foundations of the current position of Izmir tourism were laid. Since the 1990s, alternative tourism types have been included more in Turkish tourism policies, and this situation has continued to increase in the 2000s. This change in Turkish tourism policies has also been reflected in İzmir, and especially with the 2000s, alternative tourism types such as congress, thermal and health tourism have found a wide place in the discussion and solution proposals about İzmir tourism. In the last 20 years, it has been frequently expressed by the literature and sector representatives that İzmir has an important potential in the field of tourism due to its natural, cultural and historical riches, but this potential cannot be evaluated well. For this reason, in this research, the historical process of Izmir tourism in the republican period was revealed and the connection of the current situation with the past was questioned. In addition, current discussions on Izmir tourism were also mentioned and opinions and suggestions were made.