Prof. Rauf Beyru'nun hayatı, şahsiyeti ve eserleri
Professor Rauf Beyru's life, character and scientific personality
  1. Tez No: 102115
  2. Yazar: GÜLBEN MAT
  3. Danışmanlar: PROF. TUNCER BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Prof. Rauf Beyru'nun hayatı, şahsiyeti ve eserlerini ele aldığımız çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerde sırasıyla şu konulara yer verilmiştir. 1923'ten günümüze Türkiye'deki siyasî gelişmelerden söz edilmiştir. Rauf Bey'in yaşadığı ve yaşamakta olduğu dönemin olayları genel olarak anlatılmaya çalışılmış, ülkedeki mevcut gelişmeler hakkında özet bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, ailesinin geçmişinden söz edilmiştir. Ailenin Türkiye'ye göç etmesi, yerleşmesi, Rauf Beyru'nun tahsili ve sonrasında da meslek hayatındaki faaliyetleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, O'nun kişisel özellikleri anlatılmaya çalışılmış; eşi ve çocuklarından söz edilmiştir. Dördüncü bölümde de İzmir tarihine bakışı incelenmiştir. Rauf Bey'in İzmir üzerine yaptığı çalışmalardan bazıları, burada değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde ise Türkiye'de şehirciliğin gelişmesi ve bunlar arasında Rauf Beyru'nun yeri araştırılmaya çalışılmıştır. Son bölümde cumhuriyetimizle yaşıt olan Sayın Beyru'nun ortaya koyduğu eserler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study in which we deal with Proffessor Rauf Beyru's life, character and scientific personality consists of six chapters. In these chapters are as follows: First chapter is about Turkey's political progress since 1923 up to the present time. The events of Rauf Beyru's life time which he experienced and has been experiencing is attempted to be explained generally. A brief summary about developments in the country in his time is given. In the second chapter, the background his family is explained. His family's immigration to Turkey, settling down, Rauf Beyru's education and then the achievements in his professional life are narrated. In the third chapter, his personal life characteristics are tried to be handled, his wife and children are also mentioned. In chapter four, his view on Izmir's history is studied. Here, some of the researches Rauf Beyru accomplished on İzmir are evaluated. In chapter five, the place of Rauf Beyru in the progresses of urbanization in Turkey are searched. In the last chapter, he, who has the same age as our Republic, put forward the accomplishments are appraised.