Ekonomik büyümenin insani gelişmişlik üzerindeki etkisinde turizmin gelişiminin aracılık rolü: Akdeniz ülkeleri üzerinde bir araştırma
The intermediate role of tourism development in the impact of economic growth on human development: A research on Mediterranean countries
- Tez No: 823355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZAFER GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Turizmin ekonomik büyüme için önemini kabul eden çoğu uluslararası kuruluş, turizm büyümesinin toplumun ekonomik ve sosyokültürel gelişimini de etkileyebileceğini tartışmaya başlamıştır. İnsani Gelişmişlik Endeksi (İGE), bir ülkenin veya bölgenin insani gelişme alanındaki başarısını veya başarısızlığını ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. Akdeniz ülkelerinin ve turizm sektörlerinin ekonomik büyümesi, İGE'nin iyileştirilmesi için çok önemlidir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, son yirmi yılda turizm faaliyetinin genişlemesi sonucunda bazı ülkelerde yaşanan ekonomik büyümenin insani gelişmişlik düzeyindeki artışı etkileyip etkilemediğini tespit etmektir. Bu amaca yönelik olarak, 15 Akdeniz ülkesinin 2000-2019 yıllarına ait Ekonomik, Turizm ve İnsani Gelişmişlik İndeksi verileri kullanılarak ekonomik büyüme, insani gelişmişlik ve turizm gelişimi arasındaki ilişki Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak araştırılmıştır. Araştırma sonucunda ekonomik büyümenin insani gelişmişlik ve turizmin gelişimi üzerinde, turizmin gelişiminin insani gelişmişlik üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu sonucu bulunmuştur. Bunlara ek olarak turizmin gelişiminin ekonomik büyüme ile insani gelişmişlik arasında kısmi aracılık rolü oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most international organizations that recognize the importance of tourism for economic growth have started to argue that tourism growth can also affect the economic and socio-cultural development of the society. The Human Development Index (HDI) is a method used to measure the success or failure of a country or region in the field of human development. The economic growth of Mediterranean countries and their tourism sectors is crucial to improving the HDI. In this context, the aim of this study is to determine whether the economic growth experienced in some countries as a result of the expansion of tourism activity in the last two decades affects the increase in the level of human development. For this purpose, the relationship between economic growth, human development and tourism development was investigated using the Structural Equation Model, using the Economic, Tourism and Human Development Index data of 15 Mediterranean countries for the years 2000-2019. As a result of the research, it was found that economic growth has a positive and significant effect on human development and tourism development, and tourism development has a positive and significant effect on human development. In addition, it has been concluded that the development of tourism plays a partial mediating role between economic growth and human development.