A Quest for Security and Identity: Turkey and the Enlargements of NATO and the EU
Güvenlik ve Kimlik Arayışı: Türkiye ve NATO ile AB'nin Genişlemesi
- Tez No: 823354
- Danışmanlar: PROF. DR. PETER LAWLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Manchester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu tez, Soğuk Savaş sonrası dönemde Türkiye'nin güvenlik ve kimlik arayışını, yeni Avrupa Güvenlik Düzeni içinde NATO ve AB arasındaki ilişkiye (özellikle genişleme açısından) bakarak incelemektedir. NATO ve AB'nin genişlemelerini Türkiye örneği üzerinden incelemek, Soğuk Savaş sonrasında Avrupa'da genişleme süreçleri, kimlik söylemi ve güvenlik inşası açısından bu ilişkinin doğasına dair kavrayışımızı geliştirmektedir. Bu doğrultuda, bu tezin cevaplamaya çalıştığı temel araştırma soruları aşağıdaki gibidir: Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra Türkiye'nin NATO ve AB karşısındaki durumu nasıl değişmiştir? NATO ve AB'nin genişlemesi Türkiye'nin bu örgütlerle ilişkilerini nasıl etkilemektedir? Genel olarak genişleme ve özel olarak NATO, AB ve ESDI mekanizmalarına giriş Türkiye için ne anlama gelmektedir? Türkiye'nin güvenlik ve kimlik arayışında bunların önemi nedir? Tez boyunca güvenlik-kimlik açısı, konuları değerlendirmek ve her bölümün cevaplamaya çalıştığı araştırma alt sorularını keşfetmek için bir rehber olarak tutulmuştur. Sonuç olarak, bu tez iki amaca ulaşmaya çalışmaktadır: Birincisi, kimlik ve güvenlik kavramları arasındaki karşılıklı olarak birbirini güçlendiren ilişkiyi keşfetmek. İkincisi, Türkiye'nin güvenlik ve kimlik arayışını inceleyerek Soğuk Savaş sonrası dünyadaki kimlik ve güvenliğin bu kesişimini örneklendirmek.
Özet (Çeviri)
This thesis explores Turkey's quest for security and identity in the post-Cold War era through looking at the relationship (mainly in terms of enlargement) between NATO and the EU within the new European Security Order. To examine the enlargements of NATO and the EU through the case study of Turkey advances our understanding of the nature of this relationship in terms of enlargement processes, identity discourse and security construction in Europe in the aftermath of the Cold War. Accordingly, the main research questions of this thesis attempts to answer are as follows: How has Turkey's situation changed in relation to NATO and the EU after the end of the Cold War? How do the enlargement of NATO and the EU affect Turkey's relations with these organisations? What do enlargement in general and the entry to NATO, the EU, and the ESDI mechanisms in particular, mean for Turkey? What are their significance in Turkey's quest for security and identity? Throughout the thesis the security-identity angle is kept as a guide for evaluating issues and for exploring the research sub-questions that each chapter tries to answer. Consequently, this thesis tries to do two things: first, to explore the mutually reinforcing relationship between the concepts of identity and security. Second, to illustrate this intersection of identity and security in the post-Cold War world through examining Turkey's quest for security and identity on its own merits.