Sermaye Piyasası Kurulunun idari tedbir ve idari yaptırımlarının idari işlemin sebep ve konu unsurları bakımından incelenmesi
Examination of the administrative measures and administrative sanctions of the Capital Markets Board in terms of the cause and subject matter elements of the administrative act
- Tez No: 823381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Sermaye Piyasası Kurulu (“Kurul”), sermaye piyasasında ekonomik kolluk faaliyeti yürütmek üzere kurulmuştur. Kurul tarafından bu faaliyet; sermaye piyasasında düzenlemeler yapmak, sermaye piyasasında gözetim ve denetim faaliyeti yürütmek ve gerektiğinde ilgili gerçek ve tüzel kişiler hakkında idari tedbir ve idari yaptırımlar tesis etmek şeklinde kullanılmaktadır. Muhataplarının temel hak ve hürriyetlerine, Kurulun diğer kolluk yetkilerine nazaran daha ileri düzeyde sınırlandırmalar getiren idari tedbir ve idari yaptırımların, bu nedenle büyük bir dikkat ve özenle tesis edilmeleri gerektiği muhakkaktır. Bu çalışmada Kurulun idari tedbir ve idari yaptırımları, idari işlemin sebep ve konu unsurları bakımından incelenmiş ve bu unsurlar açısından Kurulun idari tedbir ve idari yaptırımlarındaki hukuka aykırılıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Capital Markets Board (“Board”) was established to carry out economic law enforcement activities in the capital markets. This activity is exercised by the Board in the form of making regulations in the capital markets, conducting surveillance and audit activities in the capital markets, and, when necessary, imposing administrative measures and administrative sanctions on relevant real and legal persons. Administrative measures and administrative sanctions, which impose more severe restrictions on the fundamental rights and freedoms of their recipients than the other law enforcement powers of the Board, must therefore be imposed with great care and diligence. In this study, the Board's administrative measures and administrative sanctions are analyzed in terms of the cause and subject matter elements of the administrative act, and the illegalities in the Board's administrative measures and administrative sanctions are revealed in terms of these elements.