Effects of financial dollarization on the impact of interest rate shock: A new keynesian DSGE model for Turkiye
Finansal dolarizasyonun faiz şoku üzerindeki etkileri: Türkiye için yeni keynesyen DSGE modeli
  1. Tez No: 823380
  2. Yazar: KADRİYE NUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM ZEYNELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezin amacı finansal dolarizasyonun, Türkiye ekonomisinde gerçekleşebilecek bir faiz şokunun büyüklüğü ve kapsamı üzerindeki etkisini görmek için bankacılık sistemi, kısmi sermaye hareketliliği ve finansal dolarizasyon bulunduran küçük açık bir ekonominin dinamik stokastik genel denge (DSGD) modelini geliştirmektir. Bu tezin ilk bölümünde önceki çalışmalarda yer alan ve dolarizasyon içeren DSGD modelleri hakkında, ikinci bölümde ise Türkiye'deki finansal dolarizasyon hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde kullanılan DSGD modeli tanıtılırken dördünce bölümde ekonominin genel denge ve durağan durum koşulları analiz edilmektedir. Beşinci bölümde modelin kalibrasyonu ele alınmıştır. Altıncı bölümde yapılan analizlerin sonuçları verilmiş ve yedinci bölüm çalışmayı sonlandırmıştır. Dünya çapındaki risksiz faiz oranına çeyreklik olarak verilen % 1 pozitif faiz şoku ile GSYH'nın istihdam, ihracat ve enflasyon kaynaklı artışla birlikte daraldığı görülmektedir. Yüksek dolarizasyon altında ise faiz şokunun etkisinin hafiflediği görülmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, Türkiye için yüksek oranlı mevduat dolarizasyonunun toplam üretime katkı sağlayan bir servet etkisi yarattığını, diğer yandan verimliliği düşürerek istihdam oranlarının ve reel ücretlerin düşmesine neden olduğunu göstermektedir. Bu nedenle yüksek dolarizasyon seviyelerinin, sosyal refah pahasına toplam ekonomik büyümede iyileşmeye neden olabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to establish a New Keynesian DSGE model with deposit dollarization feature in order to research the effects of dollarization during a plausible shock in the form of interest rate increase in Turkish economy. Section one of this thesis presents the study and gives a background on the DSGE models with dollarization previously used whereas section two presents financial dolarization in Turkiye. Section three presents the model and Section four analyses general equilibrium and steady state conditions of the economy. In section five, calibration of the model is handled. Finally, the results of the analyses are given in section six and section seven concludes the study. With a positive interest rate shock of 1% points given to the worldwide risk-free interest rate quarterly, it is observed that the GDP contracts while employment and with increase with a boost from exports and inflation. Under high dollarization, the effect of the interest rate shock is seen to be mitigated. The result of this study shows that for Turkiye, high deposit dollarization creates a wealth effect that contributes to the total production but on the other hand causes employment rates and real wages to decrease through drop in productivity. High levels of dollarization might imply improvement in total economic growth at the cost of social welfare.