Psikolojik iyi oluş, iş stresi, salgın hastalık kaygısı ve çalışan performansı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relations between psychological well-being, job stress, pandemic anxiety and employee performance
  1. Tez No: 823401
  2. Yazar: ŞEVKET UĞUR SUYABATMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YAŞAR UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, salgın hastalık sürecinde (COVID-19) çalışanların psikolojik iyi oluşları, performansları, salgın hastalığa yönelik kaygıları ve iş stresi düzeylerinin birbirleri ile olan karşılıklı ilişki ve etkilerinin ortaya konulmasını sağlamak olup psikolojik iyi oluş, iş stresi, salgın hastalık kaygısı ve çalışan performansı değişkenleri arasındaki karşılıklı etki ölçülmeye çalışılmıştır. Bu araştırmanın evren ve örneklemini Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde üretim sektöründe hizmet veren iki firmanın mavi ve beyaz yakalı çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden faydalanılmış olup veri toplama aracı olarak anket tekniğinin kullanılması tercih edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırma, COVID-19 pandemisi sürecinde yürütülmüştür. Araştırmada psikolojik iyi oluş ile iş stresi arasında anlamlı negatif bir ilişki bulunmuştur. Ek olarak salgın hastalık kaygısı arttıkça iş stresinin de arttığı bulgusuna ulaşılmıştır. Öte yandan psikolojik iyi oluşun çalışan performansına, iş stresinin çalışan performansına, psikolojik iyi oluşun salgın hastalık kaygısına ve son olarak salgın hastalık kaygısının da çalışan performansına etki etmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between the psychological well-being, performance, pandemic anxiety and work stress levels of employees during the pandemic (COVID-19) and to measure the interrelationship between Psychological Well-Being, Employee Performance, Pandemic Anxiety and Job Stress variables. The population and sample of this research consist of blue and white collar employees of two companies serving in the production sector in Gaziantep Organized Industrial Zone. In the research, quantitative research methods were utilized and survey technique was preferred among the data collection tools. The data obtained were analyzed in SPSS program. The research was conducted during the COVID-19 pandemic. In the study, an negative relationship was found between psychological well-being and job stress. In addition, it was found that job stress increased as pandemic anxiety increased. On the other hand, it was found that psychological well-being did not affect employee performance, job stress did not affect employee performance, psychological well-being did not affect pandemic anxiety, and finally pandemic anxiety did not affect employee performance.