Kadınların egzersiz düzeyine göre serbest zaman engelleri ile baş etme stratejileri ve algılanan sosyal desteğin incelenmesi: Karma araştırma
Examination of the women's leisure negotiation strategies and perceived social support based on exercise level: Mixed research
- Tez No: 823421
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE MÜFTÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadınların serbest zaman egzersiz düzeyine göre serbest zaman engelleriyle baş etme stratejileri ve algılanan sosyal destek arasındaki ilişkiyi psikolojik güçlenme teorisi çerçevesinde incelemektir. Araştırmada, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada olduğu karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak nicel bölümde Serbest Zaman Egzersiz Anketi (SZEA), Serbest Zaman Engelleri ile Baş Etme Stratejileri Ölçeği (SZEBSÖ) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) kullanılmıştır. Nitel bölümde ise yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla veri toplanmıştır. Araştırmaya yaşları 18 ile 65 arasında değişen 435 kadın gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Nitel görüşmelere ise 15 kadın gönüllü olarak katılmıştır. Veri analizinde tanımlayıcı betimsel istatistik analizleri, basit korelasyon analizi ve değişkenler arasındaki farkın anlamlılık düzeyini saptamak amacıyla tek yönlü varyans analizleri (ANOVA) kullanılmıştır. Nitel veri analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen nitel veri güçlenme kuramı ile ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak; kadınların serbest zaman engelleri ile baş etme stratejileri ve algılanan sosyal destek arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kadınların serbest zaman egzersiz düzeyine göre“SZEBSÖ”nin beceri kazanma (F (2, 434) = 7,540, p < 0,05) ve fiziksel uygunluk (F (2, 434) = 9,334, p < 0,05) alt boyutları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ancak kadınların serbest zaman egzersiz düzeyine göre ''ÇBASDÖ"nin hiçbir alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05). Ayrıca, kadınların serbest zaman katılım engelleri, ürettikleri çözümleri ve algıladıkları sosyal destek güçlenme kuramı kapsamında ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to examine of the women's leisure negotiation strategies and perceived social support based on their exercise level within the framework of psychological empowerment theory. In this research, a mixed method research design combining quantitative and qualitative research methods was used. In the quantitative part, the Leisure Time Exercise Questionnaire (LTEQ), Leisure Negotiation Strategies Scale (LNSS), and Multidimensional Perceived Support Scale (MPSS) were used as data collection tools. In the qualitative part, data were collected through semi-structured interviews with women participants. 435 women whose age were between 18 and 65 years old voluntarily participated in this study. 15 women voluntarily participated in the semi-structured interviews. For quantitative data analyses, descriptive statistical analysis, simple correlation analysis and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine the significance level of the variables. For qualitative data, content analysis method was used. As a result, positive relationship was found between women's leisure negotiation strategies and perceived social support. Based on the women's leisure time exercise level, there were statistically significant differences in skill acquisition (F (2, 434) = 7,540, p < 0.05) and physical fitness (F (2, 434) = 9,334, p < 0,05) strategies for leisure negotiation. However, no statistically significant difference was found in any of the sub-dimensions of MSPSS according to the women's leisure exercise level (p>0.05). In addition, women's leisure participation barriers, the solutions they produce and their perceived social support are associated with the theory of empowerment.