İsrail Millî Kütüphanesinde bulunan Mecmûa-i Gazeliyyât-ı Türkiyye (1b-122b) (İnceleme- metin- MESTAP'a göre tasnif)
Mecmûa-i Gazeliyyât-ı Türkiyye in the Israel National Library (1b-122b) (Analysing- text- classification according To MESTAP)
- Tez No: 823422
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ERDOĞAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 453
Özet
Şiir mecmuaları, özellikle divanı bulunmayan şairlerin şiirlerine ulaşmak ve bu şairleri unutulmaktan kurtarmak için edebiyatımız açısından son derece önemli kaynaklardır. Bunun yanı sıra divan sahibi şairlerin divanlarında yer almayan şiirlere de bu mecmualarda rastlamak mümkündür. Bu doğrultuda ele aldığımız şiir mecmuası, özellikle divanlarda yer almayan gazellerin tespitiyle edebiyat tarihimize ve bilim dünyasına hizmet etme amacı taşımaktadır. İsrail Millî Kütüphanesinde Mecmûa-i Gazeliyyât-ı Türkiyye adıyla yer alan eserin müstensihi Kâsım adlı bir kişidir. Eserin kaç yılında yazıldığı bilinmemekle birlikte içeriğindeki şair kadrosu göz önüne alındığında 16. yüzyılda yazıldığı tahmin edilmektedir. Aynı konudaki eserlerden meydana gelen mecmualar sınıfına dahil edebileceğimiz söz konusu mecmuanın; Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) uygun hazırlanan tablosu da çalışmamızda yerini almaktadır.
Özet (Çeviri)
Poem mecmuas, especially when to reach poets's poem whose divans are not known and to prevent to be forgotten, are highly important sources. Moreover, it is possible to come across poems that are not included in the divans of poems, in these mecmuas. The poem mecmua, we discussed in this way, especially when the aim of detection of gazels that are not included in divans, serve to our literature history and science world. Mecmûa-i Gazeliyyât-ı Türkiyye's poet is Kâsım, and, this work is in the Israel National Library. It is not known when this work is written.We can count this mecmua in mecmuas class occured by works that are the same subject, and the chart prepared according to Mecmua's Systematic Classification Project, is also included in our study.