The Significance of financial statements and application problems in Turkish uniform accounting system
Tekdüzen muhasebe sisteminde mali tablolar ve uygulamada karşılaşılan eleştiri ve aksaklıklar
- Tez No: 82343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAMİL ŞAMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
TEKDÜZEN MUHASEBE SİSTEMİNDE MALİ TABLOLAR VE UYGULAMADA KARŞILAŞILAN ELEŞTİRİ VE AKSAKLIKLAR ÖZET Bu çalışmanın amacı, Tekdüzen Muhasebe Sistemin de düzenlenen mali tablolarda uygulamada karşılaşılan eleştiri ve aksaklıkların ortaya konması ve bunlara yönelik önerilerin neler olduğudur. Çalışma konusu mali tablolar Tekdüzen Muhasebe Sistemi içerisinde incelenerek, bu tabloların önemi vurgulanmış ve düzenleme amaçları üzerinde durulmuştur. Mali tabloların düzenlenmesindeki ilke ve standartların teorik olarak incelenmesini ve mali tabloların düzenlenmesinde, amaçlara yönelik uygulamada karşılaşılan problemler ve bu problemlerin giderilmesine yönelik çözümlere ilişkin görüşleri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
THE SİGNİFİCANCEOF FİNANCİALSTATEMENTS AND APPLİCATİON PROBLEMS İN TURKİSH UNİFORM ABSTRACT The purpose of this study is, to establish deficiency and criticism seen in practice at the financial chart arranged in Turkish Uniform Accounting System and what the proposals are about them. The financial charts, the' subject of the study have been examined in Uniform Accounting System, the importance of these charts has been emphasized and the purpose of arrangement has been valued. This study consists of; being examined of the principles and standards in arrangement of the financial charts; the problems seen in practise which is suitable for the purpose, and the views about the solution in order to solve these problems.