The Relations of tourism with physical environment and legal dimensions of these relations
Turizmin fiziksel çevre ile olan ilişkileri ve bu ilişkilerin hukuksal boyutu
- Tez No: 82344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAMİL ŞAMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
HI ÖZET İnsanoğlu, turizm sektörünün gerçek gelişiminin sağlanmasında ciddi anlamda gücü ve etkisi bulunan bir varlıktır. Diğer taraftan tu rizmin genel etkinlik ve faaliyet sahaları turistler, yerli ülke insanının katkı ve özeniyle meydana gelmektedir. Fizikî çevrede oluşan turizm gerek ülke içinde gerek ülke dışında ulusal turistik varlıkların tanıtımı hususunda müthiş imkanlar bahşederken öte yandan da millî eko nomiye ciddi katkılarda da bulunaktadır. Bununla beraber, Turizm faaliyetleri doğal ve fizikî çevresel yapılarda bazı değişiklere neden olabilmektedir. Turizm faaliyetleri, fizikî çevreyle olumlu ilişkiler kurmakla birlikte, fakat aynı zamanda bu fizikî değerler üzerinde tahribat da yapabilmektedir. Ülkemizde hukuksal boyut itibariyle turizm ve çevre ilişkilerinin iyileştirilmesi, dengeli bir şekilde geliştirilmesi yönünde yeni uy gulamaların varlığı (düzenlemeler) kaçınılmaz olmuştur. Bir ülkedeki turizm ve fiziksel çevre etkileşimi turizmin gelişiminin sağlanmasında, çevrenin korunmasında ciddi bir öneme ha izdir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The Human-function itself has a considerable power and affection for the real development of the tourism sector. Thus, the Global ac tivities and facilities of the tourism in any country is to be performed by the participition and contribution of the domestic people and tourists. The Tourism activities performed in a pyhscial enviroment have rep resented a big opportunuty for the indroducing national - toristic, values inside and outside the country either besides to serious contributions to the national economy. However, The Tourism activities may ciuse some changes in na tural and physcial enviromental insructions. Not only the tourism ac tivities able to construct positive relations with the physcial en- viroments, but it could up on the some physcial values as well. In order that the rehabilition and development of the relations bet ween physcial enviroment and tourism consistly requires to bring new applications in a lagustative spacements and subjects in our country. In a country, the relation and reaction between tourism activities and physcial enviroment enormously have an importance for the de velopment of the tourism sector and the protecting the physcial and en viromental values.