Sigara içen bireylerde kişilik özellikleri, stresle baş etme tutumları ve bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between personal characteristics, attitudes to cope with stress, and levels of cognitive flexibility in smokers
- Tez No: 823455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU GÖKMOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın konusu sigara içen bireylerin kişilik özellikleri, bilişsel esneklik düzeyleri ve stresle başa çıkma tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini 18 yaşından büyük olan ve sigara kullanan kişiler oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya, 172'si kadın ve 215'i erkek olmak üzere toplam 387 birey katılmıştır. Araştırma genel tarama modellerinden, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak bireylerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca“Bilişsel Esneklik Ölçeği”,“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”ve“Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi”kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda bilişsel esneklik ölçeği toplam puanı ile kişilik özelliklerinden duygusal dengesizlik arasında düşük, dışadönüklük, deneyime açıklık, yumuşakbaşlılık ve sorumluluk arasında orta düzeyde pozitif yönde; stresle başa çıkma tarzlarından iyimser yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım arasında düşük, kendine güvenli yaklaşım ve çaresiz yaklaşım arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of this study was determined as the examination of the relationship between the personality traits, cognitive flexibility levels and attitudes of coping with stress of smokers. The population of the study consists of people over 18 years old and smokers. Convenience sampling method was used in the research. A total of 387 individuals, 172 women and 215 men, participated in the study. The research was carried out with the relational scanning model, one of the general scanning models.“Personal Information Form”was used as a data collection tool to reach the demographic information of individuals. In addition,“Cognitive Flexibility Scale”,“Stress Coping Styles Scale”and“Adjective-Based Personality Test”were used. Pearson Product Moments correlation analysis was performed to examine the relationships between the variables. As a result of the analysis, the total score of the cognitive flexibility scale was found to be low between personality traits and emotional instability, and moderately positive between extraversion, openness to experience, agreeableness and responsibility; It has been observed that there is a low positive relationship between the optimistic approach and submissive approach, and a moderate positive relationship between the self-confident approach and the helpless approach.