Advances in the integrated pest management of the banana pest chrysodeixis chalcites (esper) in The Canary islands
Kanarya Adaları'ndaki muz zararlısı chrysodeixis chalcites'in (esper) entegre zararlı yönetimindeki gelişmeler
  1. Tez No: 823482
  2. Yazar: TAYLAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESTRELLA HERNáNDEZ SUáREZ, DOÇ. DR. ANA PİEDRA-BUENA DíAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universidad de La Laguna
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Kimyasal pestisitlerin kullanımının yarattığı sorunlar (atık, direnç vb.) ve bunların insan sağlığı ve çevre açısından oluşturduğu riskler, Avrupa Birliği'ni, üye ülke üreticilerini entegre tarım ilaçlarını benimsemeye zorlayan yasal önlemler geliştirmeye yöneltmiştir. Ana ürünlerde bir kontrol stratejisi olarak Zararlı Yönetimi (GIP). Chrysodeixis chalcites (Esper, 1789), İspanya'da üretim kapasitesi yüksek mahsullerde (muz, domates vb.) ekonomik kayıplara neden olan ve halihazırda etkinliği tatmin edici olan kimyasal olmayan kontrol yöntemlerinin bulunmadığı polifag bir zararlıdır. Önceki bir projede (RTA2010-00016 C02), C. chalcites Alphabaculovirus'u (ChchNPV-TF1) temel alan ve bu böceğin larvaları için çok etkili ve seçici olan yeni bir biyoinsektisit geliştirildi. Bu projenin amacı ChchNPV-TF1'in GIP programlarında etkili ve sürdürülebilir kullanımını optimize etmektir. Bu katkı kapsamında, arazi ve laboratuvar koşullarında aşağıdakileri amaçlayan bir dizi çalışma yapılmıştır: (i) C. chalcites'in bitkideki dağılımı, (ii) ChchNPV-TF1 baculovirus'a doğal maddelerin eklenmesiyle iyileştirme amacıyla Baculovirus'un açık hava koşullarında UV ışığına karşı kalıcılığı. (iii) Çeşitli biyoinsektisitlerin etkinlik kriterlerinin daha iyi anlaşılması.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The problems generated by the use of chemical pesticides (waste, resistance, etc.), and the risks they pose to human health and the environment, have led the European Union to develop legislative measures that oblige the producers of the member states to adopt Integrated Pest Management (GIP) as a control strategy in the main crops. Chrysodeixis chalcites (Esper, 1789) is a polyphagous pest, which in Spain causes economic losses in large crops (banana, tomato, etc.), for which there are currently no non-chemical control methods whose effectiveness is satisfactory. In a previous project (RTA2010-00016 C02), a new bioinsecticide based on the C. chalcites Alphabaculovirus (ChchNPV-TF1) has been developed that is very effective and selective for the larvae of this insect. The objective of this project is to optimize the use of ChchNPV-TF1 in GIP programs that are effective and sustainable. In this contribution, a series of studies have been carried out, in field and laboratory conditions, aimed at: (i) The distribution of C. chalcites in the plant, (ii) The addition of natural subsances to ChchNPV-TF1 baculovirus to improve persistence of baculovirus on open air conditions against UV light. (iii) Better understanding on the criteria of efficacy of several bioinsecticides.