Toplumsal pazarlama ve satın alma davranışı arasındaki ilişki: Bir araştırma
The relationship between social marketing and purchasing behavior: A research
- Tez No: 823486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, toplumsal pazarlama stratejilerinin bireylerin satın alma davranışları üzerindeki etkilerini sistematik bir şekilde inceleyerek, toplumsal pazarlamanın tüketicilerin satın alma kararlarına olan etkilerini anlamaktır. Çalışma, toplumsal pazarlamanın temel prensiplerini, uygulamalarını ve etkilerini detaylı bir şekilde ele alacak. Ayrıca, toplumsal pazarlama stratejilerinin tüketicilerin satın alma kararları üzerindeki rolünü vurgulayacak ve bu stratejilerin nasıl etkili bir şekilde uygulanabileceği konusunda öneriler sunacak. Çalışma, nicel yöntem kullanılarak gerçekleştirilecektir. Toplanacak olan veriler IBM SPSS Paket programı kullanılarak yorumlanacaktır. Toplumsal pazarlama stratejileri ve satın alma davranışları arasındaki ilişki incelenecek ve ANOVA, Korelasyon Testi, Regresyon Testi gibi istatistiksel yöntemler kullanılacaktır. Bu araştırmanın sınırlılıkları arasında örneklem büyüklüğü ve geniş bir coğrafi alanda toplanan verilerin genelleme sınırlamaları yer almaktadır. Ayrıca, bireylerin farklı kültürel, ekonomik ve sosyal bağlamlarından kaynaklanan değişkenlikler de sınırlılıklar arasında bulunmaktadır. Ölçeklerdeki ifade sayısına göre literatürden faydalanılarak katılımcı sayısı belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the effects of social marketing on consumers' purchasing decisions by systematically examining the effects of social marketing strategies on individuals' purchasing behavior. The study will discuss the basic principles, practices and effects of social marketing in detail. It will also highlight the role of social marketing strategies on consumers' purchasing decisions and offer suggestions on how these strategies can be implemented effectively. The study will be carried out using the quantitative method. The data to be collected will be interpreted using the IBM SPSS Package program. The relationship between social marketing strategies and purchasing behavior will be examined and statistical methods such as ANOVA, Correlation Test, Regression Test will be used. Limitations of this study include the sample size and generalization limitations of data collected over a wide geographic area. In addition, variations arising from individuals' different cultural, economic and social contexts are among the limitations. The number of participants will be determined by using the literature according to the number of expressions in the scales.