2000 sonrası Türkiye'deki toplumsal olayların resim sanatına yansımaları
The reflections of social events on painting in Turkey after 2000
  1. Tez No: 823492
  2. Yazar: FAHRİ ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma 2000 sonrası toplumsal olayların sanat aracılığıyla eylem ve propaganda biçimlerine dönüşerek sanata yansımaları incelenmiştir. 2000 sonrası; Dünya düzeninde büyük gelişmelerin de gözlemlendiği, iletişim ve teknolojik gelişmelerin yaşandığı dönem olması nedeniyle de önemli bir sürecin başlangıcı olarak kabul edilir. Teknolojik gelişmelerin yükseliş gösterdiği bu dönemdeki ekonomik ve politik gelişmeler, beraberinde kültür ve sanat alanlarına yansımış olup küreselleşmenin rolü incelenmiştir. Küreselleşme ile birlikte sanatın piyasa oluşturma çabalarıyla birlikte toplumsal alandaki örnekleriyle açıklanmıştır. Dünya'daki kültür politikalarının değişmesi, finansal piyasalardaki yerinin etkileri, Türkiye'deki karşılaştırmalarıyla sanat piyasası incelenmiş olup birçok toplumsal olayın sanat piyasasına etkisi de karşılaştırılmıştır. Tez kapsamında 2000 sonrası iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte haber alma kaynaklarındaki gelişmeler ve toplumsal ifade alanlarının sanata etkilerine odaklanılmış ve bu bağlamda sanatın toplumsal bir ifade aracı olma rolü üzerine örnekler incelenmiştir. Bilhassa 2000'li yıllarda birçok toplumsal gelişme ve olayların yaşanmasının yanında, sanatın politik eyleme dönüşmesinin, etki alanları örneklenmiştir. Sanatın toplumun belleği oluşturan faaliyet alanlarının; kitle, kültür ve siyaset etkileşimiyle de örnekler sunulmuştur. Bu bağlamda 2000 sonrası Dünyadaki gelişmelere paralel olarak, Türkiye'deki toplumsal olayların sanat aracılığıyla kitlenin belleğini oluşturan etki alanları da örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the reflections of social events after 2000 into action and propaganda forms through art. It is considered as the beginning of an important process, because it is the period in which great developments have been observed and experienced in the world order and communication including significant technological developments. The economic and political developments in this period when technological developments too were realized were reflected at the same time in the fields of culture and art, and the role of globalization in all of these events was examined. Eforts of art to create its market in the globalizing attempts have been explained by giving samples in the society. The changes in the cultural policies in the world were examined covering its place in the financial markets and the art market by comparing with Turkish counterparts. Moreover, the effects of many social events on the art market were compared. Within the scope of the thesis, the developments in communication technologies after 2000, the developments in information sources, and the effects of social expression areas on art were focused on and within this context the samples on the role of art as a means of social expression were examined. Especially in 2000 and on, with the transformation of art into political action and with the experience of many social developments its spheres of influence have been exemplified. The fields of activity of art that make up the memory of the society; examples are presented with the interaction of mass, culture, and politics. In this context, along with the developments in the world following the year 2000, the influences of social events via art in Turkey through which the memory of the audience was formed are also exemplified.