2020 yılında yaşanan pandemi sürecinin Türk tiyatrosuna iktisadi yansıması
The economic reflection of the pandemic process in 2020 on the Turkish theater
  1. Tez No: 823507
  2. Yazar: MEHMET ERHAN IŞIKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA EZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İktisat biliminin var olduğu günden bugüne kadar geçen sürede, yaşanan ekonomik sıkıntılarda üretimde aksaklıklar yaşanmaması adına devletler birtakım önlemler almaktadırlar. Bu önlemler arasında önceliğin, insanların temel ihtiyaçlarının karşılanmasına verildiği görülmektedir. Ekonomik sıkıntı dönemlerinde insanların tüketim tercihleri değişmekte ve temel ihtiyaçlar dışında kalan ikincil ve sonrasında yer alan ihtiyaçlar (güvenlik ve sosyal ihtiyaçlar) pek gündeme gelmediğinden, bu alanlardaki üretim sekteye uğrayabilmektedir. 2019 yılının sonlarına doğru, Çin'de başlayıp ardından tüm dünyaya yayılan covid-19 virüsünün pandemiye sebep olduğu ve bu pandemiden doğan krizin iktisadi olarak tüm dünya ülkelerini etkisi altına aldığı bilinmektedir. Pandeminin sanattan eğitime, sağlıktan ulaşıma kadar birçok alanda ekonomik olarak olumsuz sonuçlara yol açtığı ve bu alanlarda üretim yapan işletmelerin iktisadi anlamda varlığını sürdürebilme sorunlarıyla baş başa kaldığı görülmektedir. Bu tez çalışmasında, iktisadi sistemlerin tiyatro kuruluşlarına etkisinden bahsedilerek, Türkiye'de (Cumhuriyetin ilanı, İkinci Dünya Savaşı, Askeri Müdahaleler gibi) dönemlerde yaşanan iktisadi sorunlar ve tiyatro sanatına olan etkisi incelenecektir. Ekonomik gelişmelerin iktisat, devlet ve tiyatro üçgeninde izlenmesi, ekonomik bir yapı olan tiyatro işletmesinin oluşumu ve yapısı ile 2020 yılında yaşanan pandemi sürecinin iktisadi olarak Türkiye'de tiyatro sanatına yansıması araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the period that has passed since the existence of the science of economics, the states have been taking some precautions in order to avoid any disruptions in production due to the economic problems experienced. Among these measures, it is seen that priority is given to meeting the basic needs of people. During periods of economic distress, people's consumption preferences change and since secondary and later needs (security and social needs) other than basic needs do not come to the fore, production in these areas may be interrupted. It is known that towards the end of 2019, the covid-19 virus, which started in China and spread to the whole world, caused a pandemic and the crisis arising from this pandemic affected all countries of the world economically. It is seen that the pandemic has caused negative economic consequences in many areas from art to education, from health to transportation, and that the businesses that produce in these areas are left alone with the problems of economic survival. In this thesis, the effects of economic systems on theater organizations will be mentioned and the economic problems experienced in the periods in Turkey (such as the proclamation of the Republic, the Second World War, Military Interventions) and their effects on the art of theater will be examined. Monitoring the economic developments in the triangle of economy, state and theater, the formation and structure of the theater enterprise, which is an economic structure, and the economic reflection of the pandemic process in 2020 on the art of theater in Turkey will be investigated.