Yineleme haritaları yöntemi kullanılarak kuyu logu verilerinden jeolojik sınırların tespiti
Determination of geological boundaries from well log data using the recurrence plots method
- Tez No: 823553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP MÜCALLA CANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışmasında kuyu logu verilerinden litolojik sınırların belirlenmesi amacıyla zaman serilerinde görülen ani değişimlerin tespiti için geliştirilen kadran tarama metodu kullanılmıştır. Oldukça yeni bir yöntem olan kadran tarama metodu zaman serisi verilerini analiz etmek için geliştirilmiş olmasına rağmen mekansal veriler için de kullanılabilmektedir. Bir mekansal veri niteliğinde olan kuyu logu verileri için kadran tarama metodu kuyu logu verilerinde görülen ani değişimleri saptayabilmektedir. Bu tez kapsamında öncelikle kuyu logu verilerine kadran tarama metodu uygulanmış ve litolojik birimlerindeki ani değişimler tespit edilmeye çalışılmıştır. Kadran tarama metodu ile litolojik birimler tespit edilmesine rağmen yöntem bazı birimleri ayırt edememiştir. Bu durumda kadran tarama yönteminin daha verimli sonuç elde edebilmesi amacıyla yöntemde kullanılan parametrelere ek olarak ağırlık fonksiyonu eklenerek yöntemin daha verimli çalışması sağlanmıştır. Ağırlıklandırılmış Kadran Tarama olarak verilen bu yöntem ile kuyu logu verilerinden jeolojik sınırlar, kadran tarama yöntemine göre daha tutarlı bir şekilde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, quadrant scanning method, which was developed to detect sudden changes in time series, was used to determine lithological boundaries from well log data. Although the quadrant scanning method, which is a fairly new method, was developed to analyze time series data, it can also be used for spatial data. For well log data, which is a spatial data, quadrant scanning method can detect sudden changes in well log data. Within the scope of this thesis, firstly, quadrant scanning method was applied to well log data and sudden changes in lithological units were tried to be determined. Although lithological units were detected by the dial scanning method, the method could not distinguish some units. In this case, in order for the quadrant scanning method to obtain more efficient results, the weight function has been added in addition to the parameters used in the method, allowing the method to work more efficiently. With this method, which is given as Weighted Quadrant Scan, the geological boundaries from the well log data are determined more consistently than the quadrant scanning method.