Elektrikli araçlar için kablosuz güç transferi
Wireless power transfer for electric vehicles
- Tez No: 823556
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde elektrik araçlar prototip olmaktan çıkıp hızla seri üretime geçen geleceğin çevreci ulaşım araçları olmaya başlamıştır. Elektrikli araçlar, küresel ısınma ve iklim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonlarını önleme ve enerjinin verimli kullanımı açısından geleceğin taşımacılığını temsil etmektedir. Elektrikli araçlar, içten yanmalı motorlu araçlara oranla %80'e varan enerji tasarrufu sağlarken, doğayı kirletmeyen, gürültü kirliliğine yol açmayan, çevreye duyarlı, sessiz ve ekonomik araçlar olarak ortaya çıkmaktadırlar. Elektrikli araçların çok daha yaygın bir şekilde kullanılması için şarj istasyon noktalarının geniş bir ağa sahip olması ve şarj sürelerinin optimal olması gerekmektedir. Bu bağlamda günümüzde oldukça önem taşıyan elektrikli araçların şarj süreleri ve bu sürenin hızlı şarj üniteleri ile minimum seviyeye düşürülme çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmada elektrikli araçlar için kablosuz şarj sistemi ile ilgili literatür incelemesi yapılmış, Ansys/Maxwell programında bobin tasarımı yapılarak Matlab/Simulink aracılığı ile kablosuz şarj sistemi modellenmesi gerçekleştirilmiştir. PWM doluluk oranı değiştirilerek sistemin çıkış gücü kontrol edilmiştir. Optimum doluluk oranına göre batarya şarj süresi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the developing technology in recent years, electric vehicles have ceased to prototypes and have started to become the environmentalist transportation vehicles of the future, which rapidly went into mass production. Electric vehicles represent the transportation of the future in terms of preventing greenhouse gas emissions that cause global warming and climate change, and efficient use of energy. While electric vehicles provide up to 80% energy savings compared to internal combustion engine vehicles, they appear as environmentally friendly, quiet, and economical vehicles that do not pollute nature and do not cause noise pollution. In order for electric vehicles to be used more widely, charging station points should have a wide network, and charging times should be optimal. In this context, the charging times of electric vehicles, are very important today, and efforts to reduce this time to a minimum with fast charging units are carried out. In this study, a literature review on wireless charging systems for electric vehicles was made, and the coil design was made by using Ansys/Maxwell software and wireless charging system modeling was carried out via Matlab/Simulink. The output power of the system was controlled by changing the PWM duty cycle. Battery charging time is calculated according to the optimum charge rate.