Bir gemi kompartımanının iklimlendirme probleminin hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile incelenmesi
Numerical investigation of air-conditioning problem of a ship compartment
- Tez No: 823557
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kapalı mekânlarda HVAC sistem tasarımı ve havalandırma ile iklimlendirmenin optimizasyonu insan konforu için önemlidir. Özellikle geçtiğimiz birkaç yılda yaşanan COVİD-19 pandemisi nedeniyle bu güncel konunun önemi fark edilmiştir. Bu çalışma bir askeri eğitim gemisi içerisinde bulunan ve yatakhane olarak kullanılan bir kompartımanın hava sirkülasyonu ve ısıl konfor üzerine odaklanmaktadır. Askeri eğitim gemisi kompartımanı, kapalı mekân havalandırma problemi için iyi bir örnek teşkil etmektedir. HVAC performans analizi bir RANS çözücü kullanılarak yapılmıştır. Sayısal analizler farklı senaryolar için gerçekleştirilmiştir ve sonuçlar HVAC sisteminin yeri, hava sıcaklığı, hava giriş ve çıkış koşulları açısından tartışılmıştır. Sonuç olarak mevcut HVAC tasarımının yetersiz olduğu tespit edilmiş ve kapalı mekândaki hava sirkülasyonunu ve ısıl konforu iyileştirmek amacıyla alternatif çözümler önerilmiştir. Anahtar Kelimeler : Askeri Gemi, HVAC, Isıl konfor, Kapalı Mekân, RANS.
Özet (Çeviri)
HVAC system design and optimization of the ventilation and air conditioning of indoor environments are crucial for human comfort. Especially in recent years, due to the COVİD-19 pandemic, the importance of this hot topic is noticed. This study aims to focus on the HVAC performance of a dorm compartment onboard a naval training ship since the ship environment is a good example of indoor air ventilation problem. The air circulation and thermal comfort were investigated using a RANS solver. The numerical analyses were conducted for different scenarios and the result were finally discussed in terms of HVAC system location, air temperature, air intake and outlet conditions. As a conclusion, the current HVAC system design was found insufficient and alternative solutions were proposed in order to improve air circulation and thermal comfort. Keywords : Naval Ship, HVAC, Thermal Comfort, Closed Area, RANS