Fatiha'nın Sırlarına giden açık yollar Shihab al-Din Ahmed ibn Ahmad ibn Abd al-Latif ibn Abi Bakr Abu al-Abbas al-Sharji Al-Zubaidi –AL-Yamani Ölüm tarihi:893
الطرق الواضحة إلى أسرار الفاتحة لشهاب الدين أحمد بن أحمد بن عبد اللطيف بن أبي بكر أبي العباس الشرجي، الزَّبيدي اليمني(ت 893ه)دراسةً وتحقيقاً
  1. Tez No: 823582
  2. Yazar: RADHWAN DHANNOON ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Müellif eserinde Besmele ve Fatiha suresine ağırlık vermiştir. Kitabında surenin fazilet, iniş sebebi ve sırlarını, fatiha ve besmele arasındaki ilişkiyi ve Allah'ın isimlerini zikretmiştir. Yine besmele ve Fatiha'nın faydaları ve Nebevi tıpta kullanımını açıklamıştır. Sihir kabul edilmeyen harf ilmine dayanarak Fatiha'nın birçok sırlarını ele almıştır. Sahih ve zayıf hadislerle istişhadı artırmış. Sahabe, tabiun ve tasavvuf yönü ağır basan müfessirlerin görüşünü nakletmiştir. El yazma eserler hala tahkik edilmemiş eserler olması nedeniyle bu eserlerin yüksek ilmi değerleri vardır. Fatiha'nın fazileti ve büyüklüğünü ortaya koyan kasidelerin kitabın bir bölümünde yer alması eserin edebi yönüne de işaret etmektedir. Mahdut eser, Yemen tasavvuf fikri ve hadis ehlinin fikirleriyle mecz olmuştur. Araştırma el yazması eserin tahkiki olunca çalışmada müellif, metin ve yöntemi ve müellifin kaynaklarını ele almıştır. Tahkik edilen metne gelince eserin nüshaları toplandı. Biri asıl seçip diğerleriyle karşılaştırıldı. Dipnotlarda yorum yapmaksızın farklar belirtildi. Metnin tahkiki, geçen sözlerin tahrici, kime aitliği, ayetlerin mushaftaki yerleri, hadislerin tahrici ve kaynakları zikredildi. Metinde geçen her özel ismin biyografisi ve kitabın tanıtımı yapıldı. Çalışma sonuç ve tavsiyelerle tamamlandı.
Özet (Çeviri)
In his manuscript, the author deliberately covered the Basmalah and the honorable Fatiha, so he mentioned its virtues, the reasons for its revelation and its secrets, and what is in it of the most beautiful names of God, with an accurate description and a tight link between them. The science of crafts and concordance, which is never considered magic, and it has multiplied by citing the hadiths of the Prophet, whether they are true or defective, and mentioning the sayings of the Companions, followers, and interpreters who were dominated by the tinge of Sufism. The manuscript has a high scientific value, as it quoted books that are still in manuscript and have not been investigated. The manuscript also bears the literary character, as it conveyed in one of its chapters those poetic poems that exude a fragrant praise of Al-Fatihah and an explanation of its virtues. The manuscript is a mixture between Yemeni Sufi thought and the thought of the hadith scholars.