Ulusal kültürün örgüt kültürü üzerindeki etkileri: Türkiye-Almanya örneği
Effects of national culture on organizational culture: Sample of Turkey-Germany
- Tez No: 823581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEMET ZENCİRKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışmanın amacı, ulusal kültürün örgüt kültürü üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu yapılırken de Türk ve Alman kültürlerinin ana özellikleri bulunmaya çalışılarak, bu özelliklerin örgüt kültürünü etkileyen yönleri ve etkileme dereceleri araştırılmaya çalışılmıştır. Türk ve Alman kültürüne ait olmaktan kaynaklanan özelliklerin örgütsel şema ve davranışlara, iş yaşamına nasıl bir etkide bulunduğu çalışmanın ana eksenini oluşturmaktadır. Çalışmada Hofstede'nin (2008) yedi ulusal kültür boyutu ile Denison'ın (1996) dört boyutlu örgütsel özellikleri karşılaştırılmıştır. Hofstede, ulusal kültürün boyutlarını ölçeğinde dişillik/erillik, belirsizlikten kaçınma, güç mesafesi, bireycilik/toplulukçuluk, kısa/uzun dönem oryantasyonu, hoşgörü/kısıtlama ve anıtsallık/tevazu olarak sıralamıştır. Denison ise örgütsel özellikleri bağlılık, tutarlılık, misyon, adaptasyon başlıkları altında incelemiştir. Araştırmanın uygulama bölümünde kullanılan veriler, Türk ve Alman hastanelerindeki 281 çalışanın anket sonuçlarından elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemi Almanya'daki Saint Marien Hastanesi ve Türkiye'deki Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışanlarından oluşmaktadır. Yapılan t-testi ve regresyon analizi sonuçlarına göre, örgüt kültürünün her bir alt boyutu için (katılım, tutarlılık, uyarlanabilirlik, misyon) Almanya skoru, Türkiye'den daha yüksektir. Ulusal kültür ölçeği alt boyutlarına bakıldığında, Almanya'daki katılımcıların güç mesafesinin, erillik düzeyinin, anıtsallık düzeyinin, Türkiye'deki katılımcılardan daha düşük olduğu; Almanya'daki katılımcıların bireycilik eğiliminin, uzun dönem oryantasyonu ve hoşgörü düzeyinin Türkiye'deki katılımcılardan daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, to determine how national culture affects organizational characteristics and organizational culture. This study tries to put forth the main characteristics of Turkish and Germany culture and how they influence organizational culture. The main axis of the study is how Turks and Germans behave in working places and what differ them from other societies. For national culture it's used Hofstede's value survey module (2008) and Denison's organizational culture survey for organizational culture. Hofstede's module searches seven dimensions of national culture: femininity / masculinity, uncertainty avoidance, power distance, individualism / collectivism, short-and long-term orientation, indulgence/ restraint and monumentalism. Denison's organizational culture module searches organizational characteristics of consistency, commitment, mission and adaptation. The data was obtained through surveys of 281 employees of Turkish and German hospitals. The sample of the study consisted of the staff of Saint Marien Hospital in Germany and Uludag University Applied Research Center for Health in Turkey. According to the results of the t-test and regression analysis, for each sub-dimension of organizational culture (involvement, consistency, adaptability, mission) Germany score is higher than Turkey. Considering the sub-dimensions of the national culture scale, it was concluded that the power distance, masculinity, monumentalism level of the participants in Germany were lower than the participants in Turkey, and the individualism, long-term orientation and indulgence level of the participants in Germany were higher than the participants in Turkey.