Tao Klarceti el yazmalarında metal cilt kapakları
Metal book covers of tao Klarceti manuscripts
  1. Tez No: 823613
  2. Yazar: ONUR SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ İNANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tarihsel süreç boyunca bilinen herhangi bir göç hikayesinin bulunmadığı Kafkasya'nın otokton, en eski ve köklü medeniyetleri arasında yer alan Gürcü toplumunda eski çağlardan günümüze dek kesintisiz ve belirli dönemlerde yüksek seviyelere ulaşan sanat üretimi varlığı, çalışmamız kapsamında Gürcü toplumunun Sina'sı olarak adlandırılan Tao-Klarceti bölgesinde üretilen el yazma kapakları çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Yüzyıllar boyunca yazı geleneğinin gözlemlenebildiği Gürcistan'da birçok alanda el yazma üretimi karşımıza çıkarken kutsal kitaplar ve İncillere ayrı bir bölüm vermek gerekmektedir. İnciller özelinde öne çıkan İncil kapakları çalışmamızdaki ana bölümü oluşturmaktadır. Kitap kapakları vesilesiyle Gürcü toplumunun ortaçağda yaşadığı altın çağına el yazmaları ışığında genel bir bakış, ana hatları ile dönem el yazmaları hakkında bilgiler, el yazmalarında yer alan bahis ve bilgiler ışığında Tao-Klarceti'deki dini, sosyal yaşamın yanında el yazmalarının siyasal ve dini temsildeki desteği eserler üzerinden aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the absence of migration history throughout the historical process, the presence of art production of Georgian society, which is one of the autochtonous, ancient and deeply-rooted civilizations of the Caucasus, from ancient times to present and reaching a high level in certain periods, is within the scope of our study in the immigrant region of Tao-Klarceti as the Sinai of Georgian society, An attempt was made to use the manuscript preserves produced. In Georgia, where the tradition of writing has been observed for centuries, it is necessary to preserve the manuscript production in many areas and to give a seperate area to the holy books and Bibles, The biblical protectors that stand out in the Bible are the main part of our study. The fact that these book covers provide us an overall view of the golden age led by Georgian society during the Medieval Era, general information about the manuscripts pertaining to that Era together with their outlines as well as the contribution of these manuscripts to religious, social and political applications in Tao-Klarceti which has been discovered in the light of referrals and data found on these manuscripts, has been stated hereby.