Uluslararası işletmelerde algılanan yönetici desteği ve tükenmişlik sendromu: Şırnak ili örneği
The perceived supervisor support and burnout syndrome in international business: Şırnak case
  1. Tez No: 823658
  2. Yazar: ABDULLAH DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA ECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Küreselleşen günümüz dünyasında uluslararası işletmelerin yoğun bir rekabet içinde bulunmaları beklenen bir durumdur. Uluslararası işletmelerin bu yoğun rekabet ortamında tutunabilmeleri için doğru bir stratejiye sahip olmaları gerekmektedir. İşletmelerin en temel varlıklarından olan insan kaynaklarını doğru bir strateji ile yönetmeleri rekabet noktasında işletmeye rakiplerine göre önemli bir avantaj kazandırabilmektedir. İşletmelerin çalışanlarına yönetici kanallarıyla maddi, manevi veya duygusal yönden destek olmaları, çalışanları işletmeyi sahiplenme noktasında daha duyarlı davranmalarını sağlamasının yanı sıra çalışanların yaşadıkları tükenmişlik sendromunu azaltabilmektedir. Bu araştırmanın amacı, rekabetin yoğun olduğu uluslararası arenada faaliyet gösteren işletme çalışanlarının yaşaması muhtemel tükenmişlik sendromlarının algıladıkları yönetici desteğinden nasıl etkilendiğini göstermektir. Şırnak ilinde faaliyet gösteren uluslararası işletmelerde çalışan 127 personelin katılımı ile yapılan bu araştırma sonucunda; algılanan yönetici desteğinin, çalışanların tükenmişlik sendromunun alt boyutu olan duygusal tükenme üzerinde negatif yönde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Algılanan yönetici desteğinin, çalışanların tükenmişlik sendromunun alt boyutu olan duyarsızlaşma üzerinde negatif yönlü ancak anlamlı olmayan bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Algılanan yönetici desteğinin, çalışanların tükenmişlik sendromunun alt boyutu olan kişisel başarı hissinde azalış üzerinde negatif yönde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
In today's globalizing world, it is expected that international businesses will be in intense competition. International businesses need to have the right strategy in order to hold on in this intense competitive environment. Managing human resources, which is one of the most fundamental assets of businesses, with the right strategy can give the business a significant advantage over its competitors. In businesses, providing financial, emotional, or psychological support to employees through managerial channels not only helps employees become more sensitive towards embracing the company but also reduces the likelihood of employees experiencing burnout syndrome. The purpose of this research is to demonstrate how the perceived supervisor support affects the potential burnout syndrome experienced by employees of businesses operating in highly competitive international settings. As a result of this research conducted with the participation of 127 employees working in international businesses operating in Şırnak province, it has been observed that perceived supervisor support has a significant negative effect on the emotional exhaustion, which is a sub-dimension of employee burnout. It has also been found that perceived supervisor support has a negative, but statistically insignificant, effect on the sub-dimension of depersonalization of employee burnout. Additionally, it has been observed that perceived supervisorsupport has a significant negative effect on the decrease of employees' personal accomplishment, another sub-dimension of burnout syndrome.