La reproduction occidentale de l'image de la femme orientale: le cas des affiches publicitaires françaises (1880-1939)
Doğulu kadın imgesinin Batı'da yeniden üretimi: Fransız reklam afişleri örneği (1880-1939)
  1. Tez No: 823659
  2. Yazar: ASLI TELSEREN ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZADEH KIAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Paris Diderot - Paris 7
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez 1880-1939 tarihleri arasında Fransa'da üretilen reklam afişlerinde doğulu kadın imgelerini incelemektedir. Oryantalizm, toplumsal cinsiyet, doğulu kadınlar ve reklam afişleri konularına odaklanan bu çalışmada reklam afişleri oryantalist ideolojinin inşasını ve Doğulu kadınların ötekileştirilme sürecini ne şekilde etkilemiştir sorusu üzerinde durulmuştur. Böylece oryantalizm, toplumsal cinsiyet bağlamında ve post-kolonyal bir perspektiften tartışılmıştır. Bakanlara gözlemleyebileceğinden fazlasını söyleyen reklamlar, o dönemde Fransa'da var olan Doğuya ilişkin algıyı göstermesi bakımından etkili bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde cinsiyetçiliği inceleyerek reklamlar ve kadınlar arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda reklam afişlerinin tarihi ve reklam afişlerinde tasvir edilen imgelerin toplum üzerindeki etkisi üzerinde durulmuştur. Reklamın toplumsal boyutu tartışıldıktan sonra ise cinsiyetçilik ve temsillerde erkek bakışının rolü gibi konulara değinilmiş, son olarak da reklam afişlerindeki oryantalist unsurlara bakarak, reklam afişlerindeki doğulu ve batılı kadın temsilleri arasında var olan farklılıkları gösterilmiştir. İkinci bölümde, Doğulu kadınların temsilinin anlamını daha iyi anlamak için Oryantalist söylemdeki toplumsal cinsiyet algısını analiz edilmiştir. Bu bölümde Oryantalist söylemin patriarkal yapısı incelendikten sonra kültürel, ırksal ve dini farklılıkların oryantalist bağlamda toplumsal cinsiyet algısı üzerindeki etkisini gösterilmiştir. Doğu'nun ötekiliğinin, hayali bir Doğu'nun inşasını ve Doğu'ya yapılan seyahatlerin oryantalist söylemdeki toplumsal cinsiyet kurgulamalarını nasıl etkilediği üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise on dokuzuncu yüzyılın sonu ve yirminci yüzyılın başında (1880-1939) Fransa'da üretilen yirmi bir tane oryantalist reklam afişi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Afişleri analiz ederken iki farklı alan arasında ayrım yapılmıştır: gemicilik ve demiryolu şirketlerinin afişleri ve gıda, lüks mallar ve tütün reklamları gibi tüketim ürünlerinin afişleri. Analizde doğulu kadınların afişlerin ilgi çeken unsuru olarak kullanılması ve tüketim nesnesine dönüştürülmesinde oryantalist söylemde kurgulanan egzotik ve erotik doğu söyleminin rolü ve sömürgeci kültürün etkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the portrayal of Oriental women in advertising posters produced in France between 1880 and 1939. Focusing on orientalism, gender, and advertising posters, the study explores how these posters influenced the construction of orientalist ideology and the marginalization of Oriental women. The discussion of orientalism is approached from a post-colonial perspective, emphasizing the intersection with gender. Advertising posters serve as a powerful tool for revealing the perception of the Orient that existed in France during the late 19th and early 20th centuries. The first part of the study analyzes the relationship between advertisements and women, with a specific focus on sexism. It delves into the history of advertising posters and their impact on society. The social dimension of advertising is explored, including issues of sexism and the portrayal of women through the male gaze. Additionally, the study highlights the differences in representations of oriental and occidental women in advertising posters, examining orientalist elements. The second part of the study examines the perception of gender in Orientalist discourse, seeking to understand the significance of the representation of Oriental women. It explores the patriarchal structure of Orientalist discourse and the influence of cultural, racial, and religious differences on gender perception within this context. The impact of the otherness of the Orient, the construction of an imaginary Orient, and travels to the Orient on gender constructions in Orientalist discourse are also discussed. In the final section, twenty-one orientalist advertising posters produced in France between 1880 and 1939 are analyzed in detail. Two distinct categories of posters are examined: those for shipping and railway companies, and those for consumer goods such as food, luxury items, and tobacco. The analysis emphasizes the role of exotic and erotic Orient discourse constructed within the orientalist framework, as well as the influence of colonial culture on the use of oriental women as objects of attention in the posters and their transformation into objects of consumption.