Örgütsel destek ve psikolojik güçlendirmenin tükenmişlik ve örgütsel bağlılık üzerine etkisi: İş yükünün aracılık rolü
The effects of organizational support and psychological empowerment on burnout and organizational commitment: The intermediary role of workload
- Tez No: 823662
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı örgütsel destek ve psikolojik güçlendirmenin tükenmişlik ve örgütsel bağlılık üzerine etkisinde iş yükünün aracılık rolü belirlemektir. Bu bağlamda çalışmada toplam 394 çalışan üzerine bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Tezde beş temel kavram üzerinde durulmuştur. Birinci kavram örgütsel destek, ikincisi psikolojik güçlendirme, üçüncüsü tükenmişlik, dördüncüsü örgütsel bağlılık ve beşincisi ise iş yükü kavramlarıdır. Örgütsel destek, çalışanların, örgüte olan katkıları karşılığında örgütün onların katkılarına değer verdiğine, onların refahını önemsediğine ve sosyo-psikolojik ihtiyaçlarını karşıladığına inanma derecesidir. Psikolojik güçlendirme, "kişinin işiyle ilgili özdenetim duygusunu, işe aktif katılımını yansıtan ve göreve yönelik motivasyonudur. Tükenmişlik, aşırı ve uzun süreli stresin neden olduğu duygusal, fiziksel ve zihinsel bir bitkinlik halidir. Örgütsel bağlılık, bir çalışanın çalıştığı örgütle özdeşleşmesi, örgüte olan aidiyet duygusudur. Çalışanların örgüte karşı hissettikleri katılım ve bağlılık düzeyini ifade eder ve başka bir yerde iş aramak yerine aynı örgütte kalma düşüncüleridir. İş yükü, bir örgütte bir işin tamamlanması için tanımların görevlerin yerine getirilmesidir. Diğer bir ifadeyle tanımlı bir işin belirtilen bir zaman aralığında tamamlanmasıdır. Çalışmada örgütsel desteğin tükenmişlik ve örgütsel bağlılığa etkisinde iş yükünün aracılık etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, psikolojik güçlendirmenin tükenmişliğe ve örgütsel bağlılığa etkisinde iş yükünün aracılık etkisinin olduğu olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına ilişkin diğer sonuçlar ise ayrıntılı tezde ayrıntılı olarak verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Örgütsel Destek, Örgütsel Bağlılık, Psikolojik Güçlendirme, İş Yükü, Tükenmişlik
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study is to determine the mediating role of workload on the effects of organizational support and psychological empowerment on burnout and organizational commitment. In this context, the research was conducted on a total of 394 employees. Five main concepts were emphasized in the thesis. The first is organizational support, the second is psychological empowerment, the third is burnout, the fourth is organizational commitment, and the fifth is workload. Organizational support is the degree to which employees believe that the organization values their contributions in return for their contributions, cares about their well-being, and meets their socio-psychological needs. Psychological empowerment is the sense of self-determination, active participation in work, and motivation towards the task that reflects a person's job. Burnout is a state of emotional, physical, and mental exhaustion caused by excessive and prolonged stress. Organizational commitment is the sense of identification with the organization in which an employee works, expressing the level of involvement and loyalty towards the organization and the intention to stay in the same organization rather than seeking another job. Workload defines the completion of tasks and responsibilities defined in an organization for a job. In other words, it is completing a specified task within a specified time period. It was determined that there is a negative relationship between organizational support and psychological empowerment, and a positive relationship between organizational support and psychological empowerment with organizational commitment. Other findings related to the results of the study are provided in detail in the thesis. KEYWORDS: Organizational Support, Organizational Commitment, Psychological Empowerment, Workload, Burnout