The factors affecting organizational commitment of English language instructors in Turkish context
Türkiye bağlamında İngilizce dil öğretmenlerinin örgütsel bağlılığını etkileyen faktörler
  1. Tez No: 933822
  2. Yazar: MEHMET EKİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma Türkiye'deki üniversitelerde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin kurumsal bağlılıklarını etkileyen farklı faktörleri incelemektedir. Bu araştırma da, özellikle iş tatmini, okul iklimi ve öğretmen güçlendirmesi arasındaki ilişkileri araştırmaktadır. Kurumsal bağlılığın eğitim sonuçlarını iyileştirmede önemli bir rolü olduğu için, bu çalışma bu faktörler arasındaki etkileşimleri göstererek daha fazla bilgi sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, çoklu regresyon analizi ve yapısal eşitlik modellemesi (SEM) kullanarak karma bir yöntem uygulamıştır. Veriler, Türkiye'deki kamu ve özel üniversitelerde çalışan 114 İngilizce öğretmeninden alınmıştır. Örneklem, cinsiyet, öğretim deneyimi ve kurumsal rolleri kapsayan çeşitli demografik ve mesleki özellikleri yansıtmaktadır. Veri toplama için Öğretmenlerin İş Tatmini Anketi (TJSQ) (Lester, 1987), Okul İklimi Anketi (PBİS, 2022), Öğretmen Güçlendirme Ölçeği (Yin et al., 2009) ve Kurumsal Bağlılık Anketi (Mowday et al., 1967) gibi araçlar titizlikle kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, okul ortamındaki güvenin, öğretmenlerin statü algısının, okul güvenliğinin ve kişisel ilişkilerin kurumsal bağlılığı artırmadaki rolünü göstermektedir. İş tatmini, bağlılığın en güçlü belirleyici faktörü olarak önem kazanmaktadır ve sağlıklı çalışma koşullarıyla meslektaş destek ihtiyacını vurgulamaktadır. Analizler, deneyimli öğretmenlerin kuruma daha bağlı olduklarını göstermektedir. Ayrıca, öğretmen güçlendirmesinin kurumsal bağlılığı artırmak için önemli bir yapı ve psikolojik boyut sunduğu, güven ve statü algısının ise öğretmenlerin aidiyet hislerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmanın bulguları, üniversite yöneticileri, politika yapıcılar ve eğitim otoritelerine pratik öneriler sunmaktadır. Araştırma, güven, güvenlik ve öğretmenlerin rollerinin tanınmasının önemli olduğu destekleyici bir okul ikliminin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu konulara odaklanarak, kurumlar öğretmenlerin iyi olma hallerini artırabilir, tükenmişliği azaltabilir ve genel eğitim kalitesini yükseltebilir. Ayrıca, elde edilen bulgular, bu içgörülerin diğer eğitim ortamlarına uyarlanmasına yönelik gelecekteki araştırmalara zemin hazırlamaktadır. Bu çalışma, bireysel, kurumsal ve örgütsel faktörlerin kurumsal bağlılık üzerindeki etkileşimini anlamaya katkıda bulunmaktadır. Elde edilen veriler, İngilizce öğretim uygulamaları, mesleki gelişim ve eğitim kalitesinin iyileştirilmesi üzerinde önemli etkiler yaratabilir. Ayrıca, bu çalışma, kurumsal hedeflerin öğretmenlerin kişisel ve mesleki hedefleriyle örtüşmesinin önemini vurgulayarak daha etkili bir eğitim ortamı oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research study explores several factors that impact how committed English language teachers are at universities in Türkiye. It specifically investigates how job satisfaction, school climate, and teacher empowerment interact. Understanding organizational commitment is significant for improving educational results, therefore, this research study examines the relationships among these factors, offering insights into how they influence one another. The research uses a mixed-method approach, utilizing multiple regression analysis and structural equation modeling (SEM). Data were collected from a varied group of 114 English language instructors at both public and private universities in Türkiye. The sample reflects the diversity in demographics and professional backgrounds in the field, including differences in gender, teaching experience, and institutional roles. Data collection tools used include the Teachers' Job Satisfaction Questionnaire (TJSQ) (Lester, 1987), School Climate Survey (PBİS, 2022), Teachers Empowerment Scale (Yin et al., 2009), and Organizational Commitment Questionnaire (Mowday et al., 1967) ensuring a thorough data collection process. Findings of the study reveal the importance of trust in the school environment, instructors' perception of their status, school safety, and personal relationships for enhancing organizational commitment. Job satisfaction emerges as the strongest predictor of commitment, pointing to the need for supportive work conditions and their community of practice. The analysis shows that senior teachers tend to be more committed, indicating that experienced educators feel more loyal to their institutions. Additionally, structural and psychological aspects of teacher empowerment are identified as significant factors that boost organizational commitment, with trust and status perception playing a major role in teachers' sense of belonging. The implications of this research are significant, offering practical recommendations for university leaders, policymakers, and educational authorities. The study emphasizes the need for a supportive school climate filled with trust, safety, and recognition of teachers' roles. By focusing on these areas, institutions can improve teacher well-being, lower burnout rates, and enhance overall education quality. Moreover, the findings provide a basis for future research, particularly in applying these insights to other educational settings and disciplines. This research contributes to a better understanding of how individual, institutional, and organizational factors interact regarding organizational commitment. The insights gained can significantly impact English language teaching practices, professional growth, and the improvement of education quality in Türkiye and elsewhere. Furthermore, this study stresses the importance of aligning institutional goals with the professional and personal goals of teachers, ultimately fostering a more unified and effective educational environment.