The investigation of Turkish researchers' points of view on scientific article writing-publishing processes
Türk akademisyenlerin İngilizce bilimsel makale yazma ve yayınlama süreçlerine bakış açılarının incelenmesi
  1. Tez No: 823664
  2. Yazar: CEREN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BAL GEZEGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Anadili İngilizce olmayan akademisyenlerin İngilizce makale yazması kendi dillerinde yazmalarından daha farklı bir süreç ve deneyimdir. Kaliteli İngilizce yayın yapmak akademik dünyanın bir gerekliliğidir ve bu durum Türkiye'deki üniversitelerde çalışan araştırmacılar için de geçerli bir durumdur. Bu çalışma, Türk araştırmacıların İngilizce bilimsel makale yazma ve yayınlama süreçleri hakkındaki perspektiflerini incelemeyi amaçlamaktadır. Toplamda on katılımcıdan oluşan bir grupla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla araştırmacıların motivasyonları, karşılaştıkları sorunlar, kullandıkları stratejiler, tecrübeleri ve ihtiyaçları ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın amacı, Türkiye'deki bu konuda sınırlı sayıda yapılan çalışmaların eksikliğini gidererek, farklı üniversitelerdeki akademisyenlerin katılımıyla çoklu bir bakış açısı sağlamaktır. Elde edilen bulgular, Türk araştırmacıların İngilizce makale yazma sürecinde karşılaştıkları zorlukları ve motivasyonlarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, araştırmacıların kullandığı stratejiler ve tecrübeleri de analiz edilmiştir. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması desenine uygun olarak hazırlanmış ve mülakat verileri İngilizce akademik yazma becerilerinin mevcut ihtiyaçlarını tespit etmeye yönelik önemli bir katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma Türk araştırmacıların İngilizce bilimsel makale yazma ve yayınlama süreçleri hakkındaki perspektiflerini derinlemesine anlamamıza yardımcı olmuştur. Elde edilen bulgular, akademik yazma becerilerini geliştirme ve yayıncılık sürecinde daha etkili olma konusunda araştırmacılara rehberlik edebilecek önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Non-native academics' writing academic papers in English is a different process and experience compared to native speakers' academic writing in their own language. Qualitative writing and publishing are necessary factors in academic world, and this case is valid for researchers in Türkiye. This study aims to examine the perspectives of Turkish researchers on the process of writing and publishing scientific articles in English. Through semi-structured interviews with a group of ten participants in total, the motivations of the researchers, the problems they faced, the strategies they used, their experiences and needs were revealed. This study aims to provide different perspectives with the participation of academics from various universities by eliminating the lack of a limited number of studies on this subject in Türkiye. The findings revealed Turkish researchers' difficulties and motivations in writing an article in English. In addition, the strategies and experiences of the researchers were analyzed. This study was prepared with a case study, which is one of the qualitative research methods, and the interview data made a valuable contribution to determining the current needs of English academic writing skills. In conclusion, this study has helped us understand in depth the perspectives of Turkish researchers on the process of writing and publishing scientific articles in English. The findings can provide insightful information that can guide researchers in developing academic writing skills and being more effective in the academic publishing process.