Mimari tasarım eğitimine yönelik bir irdeleme: Dokuz Eylül Üniversitesi örneği
A Study on architectural design education: Dokuz Eylül University xample
  1. Tez No: 138818
  2. Yazar: GÜLBEN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET SİVRİ GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Mimari tasarım stüdyolarının kökü, Ortaçağ atölye ve zanaatkarlık sistemine uzanmaktadır. Mesleki formasyon veren bu tip kurumlarda, pratik yapılan ortamlar olarak karşımıza çıkan tasarım stüdyoları, günümüzde tasarım varsayımlarının yapıldığı, kökten yeniliklerin denendiği, tasarlama yöntemlerinin ve öğretilerin en çok konuşulduğu, tartışıldığı ortamlardır. Ulusal ve evrensel ölçekte yaygınlaşan düşünce, mimarlık mesleğinin, mimarlık eğitiminin ve bu bağlamda mimari tasarım eğitiminin bağlamlarının, hedeflerinin, içeriğinin, yöntemlerinin, ortamının ve mimari tasarım eğitiminde yönetim ve yapılanmanın mevcut durumunun günün koşullarına yönelik olarak irdelenmesi yönündedir. 'Mimari Tasarım Eğitimine Yönelik Bir İrdeleme -DEÜ Örneği-' başlıklı bu çalışmada, mimarlık fakültelerindeki öğretim programlarını oluşturan, bütün ders kategorilerinin sentezinin söz konusu olduğu mimari proje dersi yani tasarım stüdyosu üzerinde durulmaktadır. Tezin ilk bölümünde, mimarlık eğitimi ve mimari tasarım eğitiminin irdelenmesine ilişkin genel bir çerçeve çizilerek, problemin tanımı, araştırmanın amaç, kapsam ve yöntemi belirtilerek, çalışmada yer alan kavramların kullanılış amaçlan açıklanmaktadır. İkinci bölümde, mimarlık eğitiminin geçmişten günümüze değişen içeriği incelenerek mimarlık eğitiminin içinde bulunduğu yapı tanıtılmaktadır. Ayrıca, çalışmayı bilimsel temellere oturtmak ve mimarlık eğitimi alanındaki araştırmalara kaynak oluşturmak amacıyla, mimarlık eğitimi ile onu oluşturan toplumsal düşünceler tartışılmaktadır.m Mimarlık eğitiminin tarihsel gelişimi iki alt başlıkta incelenmektedir. Bunlardan ilki, eğitimin lonca düzeninde gerçekleştiği daha sonra mimarlık eğitiminin mimarlık okulları kapsamında irdelendiği, son olarak da uygulamanın okullarla bütünleştiği ve atölyelerin de mimarlık eğitiminde yerini aldığı çerçevedir. İkinci alt başlıkta ise, Türkiye'de mimarlık eğitiminin tarihsel gelişimi, sosyal değişim dönemlerinde yükseköğretim ve mimarlık eğitimi ilişkileri irdelenmektedir. Günümüzde dünyada ve Türkiye'de mimarlık eğitimine yönelik olarak mevcut durumun tartışıldığı başlıkta ise, çağdaş gelişmelerin ve bunların eğitim ortamına yansımaları ve gerek yurtiçi gerekse yurtdışındaki mimarlık eğitim kurumlarında yaklaşımların ortaya çıkardığı farklılıklar tanımlanmaya çalışılmaktadır. Tezin üçüncü bölümü, teorik alanın ele alındığı bölümdür. Bu bölümde teorik çerçeve, mimari tasarım ve eğitimine yönelik olarak genel özelliklerin ve yaklaşımların tanımlanması, bağlam ve hedeflerin belirlenmesi, bu süreçte öğrenciye kazandırılması amaçlanan bilgi ve becerilerin irdelenmesi, stüdyo eleştirilerinin açıklanması, öğretim üyelerinin ve öğrencilerin özelliklerinin ve rollerinin tanımlanmasına yöneliktir. Bunların yanında, mimari proje dersinin yani tasarım stüdyosunun diğer ders grupları arasındaki yerinin hangi açılardan ele alındığının ve tanımladığının tespit edilebilmesi açısından önem taşımaktadır. Dördüncü bölümde, tez kapsamında ortaya konan düşüncelerin temellendirilmesine, tasarım eğitimi ile ilgili olarak verilen bilgilerin desteklenmesine yönelik olarak öğrenci ve proje yürütücüleriyle gerçekleştirilecek olan örnek olay incelemelerinin kurgulan irdelenmektedir. Ayrıca, araştırmayı eğitimci ve öğrencilerin düşünce, gözlem, dilek ve istekleri doğrultusunda yönlendirmek amacıyla, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyelerinin ve öğretim üyesi yardımcılarının ve 401-402 Mimari Tasarım Stüdyosu öğrencilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen iki ayrı örnek olay incelemesine yönelik bulgulara yer verilmektedir.IV Çalışmanın son bölümünde ise, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi' nde mimari tasarım eğitim sürecinin aşamaları ve stüdyoda kullanılan yöntemler sıralanmaktadır. Bununla birlikte, öğretim Üyelerinin, öğretim üyesi yardımcılarının ve öğrencilerin üzerinde fikir birliğine vardıkları ya da birbiriyle çelişik cevap verdikleri konular da bu bölümde ele alınmaktadır. Buradaki en önemli nokta tasarım stüdyosunun ideal öğrenme çevreleri olduğudur. Bu bağlamda, mimari tasarım eğitiminde kullanılan yöntemlerin ve stüdyoda eğitim sürecinin aşamalarının, stüdyoda farklı rolleri paylaşan eğitimciler ve öğrenciler tarafından irdelenmesi, ulusal ve evrensel ölçekte değerlendirmeler yapılması mimarlık eğitiminin ve mimari tasarım eğitiminin revize edilmesi için kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The roots of architectural design studios go back to the workshop and craftsmanship system of the Middle Ages. The design studios which were places for practice in such institutions that provide occupational formation are places of design simulations, radical changes, discussion over design methods and teachings today. The idea that is becoming widespead both in national and universal scale is investigating the occupation of architecture, architectural education, and in this respect the architectural design education, objectives, methods, environment, and the present state of management and structure in the architectural design education in accordance with the conditions of the present day. Design studio, i.e. architectural project course which is a synthesis of all the course categories that constitute the education programs in the faculties of architecture, is being investigated in this study, the title of which is“A Study on Architectural Design Education - DEU Example”. In the first part of the thesis, a general framework about the investigation of architectural education and architectural design education is formed and the aims, scope and method of the research and the purposes for the usage of the concepts that are involved in the research are explained. In the second part, the contents of the architectural education that have changed from past to present are examined and the structure in which the architectural education is involved in. Moreover, architectural education and the social ideas that constitute architectural education are discussed in order to put the research on a scientific base and to constitute a resource for further researches on the field of architectural education.VI The historical development of architectural education is examined in two sub topics. The first one is the frame that starts with the education in the guild system and it is followed by the study of architectural education in the scope of schools of architecture and it ends with the situations in which the application is united with the schools and the workshops are included in the architectural education. In the second sub-topic, the historical development of architectural education in Turkey and the relationship between the architectural education and the universities during the periods of social change are studied. The contemporary developments and their reflections on the educational environments and the differences that are brought forward by the approaches by the architectural education institutes of domestic and foreign origin are tried to be defined in the topic under which the present state of architectural education in Turkey and in the world is discussed. The third part of the thesis is the chapter in which the theoretical fields is examined. In this chapter, the theoretical frame aims to define the general characteristics and approaches regarding the architectural design and education, to determine the scope and objectives, to investigate the knowledge and skills that the students are to acquire, to explain studio criticisms and defining the characteristics and roles of the lecturers and the students. In addition, it is important for the purpose of determining the definition and the points of view regarding the place of architectural project course, i.e. design stodio, among other courses. In the fourth part, the scenarios for the sample case studies that will be executed by the students and project application members and that are aimed to establish a basis for the ideas that are brought forward within the scope of the thesis and to support the information that is given with regard to design education are examined. Moreover, in order to direct the research according to the ideas, observations, wishes and demands of the lecturers and students, the findings of two separate sample case studies, which were performed with the participation of the lecturers and assistant-vn lecturers of the Faculty of Architecture of Dokuz Eylul University and the students of the Architectural Design Studio no.40 1-402, are given. In the last chapter of the study, the methods, which are used in the studio and during the steps of architectural design education in the Faculty of Architecture of Dokuz Eylul University, are listed. Moreover, the subjects on which there is consensus or conflicts among the lecturers, assistant-lecturers and students are also included in this chapter. The most important point here is the fact that the design studios are the ideal learning environments. In this respect, in order to revise the architectural education and architectural design education, studying the methods used in the architectural design education and the steps of learning in the studio by the students and lecturers who have different roles and making evaluations both in national and universal scale are inevitable.