Ödeme kaydedici cihazlar vasıtasıyla işlenen vergi kaçakçılığı suçu (VUK m.359/ç)
The crime of the tax evasion by the payment recording devices
  1. Tez No: 823675
  2. Yazar: ÖZCAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE ÖZEN İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ödeme kaydedici cihazlar, bazı mükellefler tarafından vergiye tabi olarak gerçekleştirilen satışlara dair bilgileri cihazda kayıt altına alan ve istenildiğinde Hazine ve Maliye Bakanlığı'na veya ilgili diğer kurumlara iletebilen elektronik yazarkasalardır. Bu cihazların kullanımı, bazı mükellefler açısından, vergi kayıp ve kaçakçılığının önüne geçebilmek adına yasa koyucu tarafından zorunlu tutulmuştur. Bu zorunluluğa rağmen ödeme kaydedici cihazlara birtakım müdahalelerde bulunularak vergi kaçakçılığı yapmak ise Vergi Usul Kanunu (VUK) m.359/ç bendine göre suç olarak kabul edilmiştir. Gerçekten de 29/04/2021 tarihli ve 7318 sayılı Kanun'la VUK m.359'a eklenen“ç”bendi ile ödeme kaydedici cihazlara bentte yer verilen fiillerle müdahale edilerek vergi kaçakçılığı yapmak suç olarak düzenlenmiştir. VUK m.359/ç'deki vergi kaçakçılığı suçunun, 2021 yılında kanuna eklenmesi nedeniyle, çalışmanın yapıldığı dönem itibariyle henüz yargı kararlarına konu olmamış; doktrinde de bu konu bakımından yok denecek kadar az sayıda çalışma yapıldığı görülmüştür. Söz konusu suçun kapsam ve sınırlarının ne olduğuna dair yapılmış akademik bir çalışmanın bulunmayışı, suça ilişkin detaylı bir çalışma yapılması ihtiyacını da ortaya çıkardığı için işbu çalışmamızın konusunu VUK m.359/ç bendindeki vergi kaçakçılığı suçu oluşturmuştur. Çalışmayla VUK m.359/ç bendindeki suç, Türk Ceza Hukuku'nun genel hükümleri itibariyle ele alınmış ve suçun unsurları bakımından detaylı bir analizi gerçekleştirilmiştir. İşbu çalışmamızda öncelikle vergi hukuku kavramı, vergilendirme süreci, vergi denetim yolları, vergi mükellefinin ödevleri, vergi kabahatleri ve suçlarına ilişkin genel bilgilere yer verilmiştir. Akabinde çalışmamızın esas konusunu oluşturan VUK m..359/ç'deki vergi kaçakçılığı suçu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu kapsamda ilk olarak ödeme kaydedici cihaz kavramının ne olduğu, çeşitlerinin neler olduğu, kimlerin ödeme kaydedici cihaz kullanmakla mükellef olduğu ve bu mükellefiyetin ne zaman yürürlüğe girdiği gibi ödeme kaydedici cihazı tanımaya yönelik konular işlenmiş; daha sonra ise Türk Ceza Hukuku'nun genel hükümleri bağlamında VUK m.359/ç'deki suçun yapısal unsurlarına değinilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Payment recording devices are electronic cash registers that record information on sales made subject to tax by some taxpayers on the device and can transmit it to the Ministry of Treasury and Finance or other relevant institutions when requested. The use of these devices is mandatory for some taxpayers by the legislator in order to prevent tax loss and evasion. Despite this requirement, tax evasion by making some interventions to payment recording devices is considered a crime according to the article 359/ç of the Tax Procedure Act (TPA). Indeed, with the subparagraph“ç”added to the article 359 of the TPA with the Act dated 29/04/2021 and numbered 7318, it has been regulated as a crime to engage in tax evasion by interfering with the payment recording devices with the actions specified in the paragraph. The crime of tax evasion in the article 359/ç of the Tax Procedure Act has not yet been the subject of judicial decisions as of the period of the study, since it was added to the act in 2021; It has been seen that there are very few studies in the doctrine regarding this subject. Since the lack of an academic study on the scope and limits of the crime in question reveals the need for a detailed study on the crime, the subject of our study is the tax evasion crime in the article 359/ç of the TPA. With this study, the crime in the article 359/ç of the TPA has been handled in terms of the general provisions of the Turkish Criminal Law and a detailed analysis has been made in terms of the elements of the crime. In this study, first of all, general information about the concept of tax law, taxation process, tax audit methods, taxpayer's duties, tax misdemeanors and crimes are given. Afterwards, the crime of tax evasion in the article 359/ç of the TPA, which is the main subject of our study, has been examined in detail. In this context, first of all, the topics related to recognizing the payment recorder device such as the concepts of payment recording device, what types of payment recording device there are, who is obliged to use a payment recording device and when this obligation comes into effect have been examined, then, the study has been completed by referring to the structural elements of the crime in the article 359/ç of the TPA in the context of the general provisions of the Turkish Criminal Law.